23 listopada 1989 roku, Sejm podjął decyzję o likwidacji Urzędu do Spraw Wyznań oraz Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej

Powołany 19 kwietnia 1950 r. Urząd do Spraw Wyznań (UdsW) był wyspecjalizowanym organem władz rządowych do spraw kościelnych i jednocześnie narzędziem aparatu represji państwa wobec kościołów i związków wyznaniowych. Przez cały okres swojego funkcjonowania UdsW współpracował z różnymi organami administracji rządowej, jednak najważniejszym „partnerem” w tej kwestii pozostawał Urząd Bezpieczeństwa. UdsW został zlikwidowany decyzją Sejmu 23 listopada 1989 r.

Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO), którą powołano w 1946 r. była paramilitarną organizacją ochotniczą i społeczną wspierającą Milicję Obywatelską. W latach 1946-1948 brała udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego. Także w latach późniejszych wspierała akcje organizowane z inicjatywy PZPR, a największą „sławę” zyskała przy tłumieniu wystąpień studenckich w marcu 1968 r. W szczytowym okresie liczyła ok. 400 tys. ludzi. Z początkiem lat osiemdziesiątych organizacja zamierała w sposób naturalny, a decyzja o jej likwidacji tylko i wyłącznie zatwierdziła stan faktyczny.

(Na zdjęciu defilada oddziałów ORMO podczas uroczystości na Placu Zwycięstwa w Warszawie 9 czerwca 1946 r. Fot. PAP)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*