Rudolf Hess

26 kwietnia 1894 roku urodził się Rudolf Hess

Tego dnia 1894 roku w Aleksandrii urodził się Rudolf Walter Richard Hess – jeden z przywódców hitlerowskiej III Rzeszy

Rudolf Hess podczas I wojny światowej walczył w piechocie, a następnie w lotnictwie. W 1920 r. wstąpił do NSDAP dzięki czemu zbliżył się do Adolfa Hitlera. W 1923 r. wziął udział w puczu monachijskim za co otrzymał karę półtora roku więzienia, którą odbył z Hitlerem w twierdzy Landsberg nad rzeką Lech, pisząc pod jego dyktando i współredagując „Mein Kampf”.

Po wyjściu na wolność w latach 1925-1932 pełnił funkcję prywatnego sekretarza A. Hitlera, awansując w 1933 r. na stanowisko jego zastępcy i kierownika Kancelarii NSDAP. W 1939 r. mianowany na drugiego po Hermannie Göringu następcę Hitlera.

W związku z tym, że stosunki pomiędzy nim a Hitlerem coraz bardziej się rozluźniały, Hess prawdopodobnie postanowił wrócić do łask i zdecydował się w 1941 r. na samotny lot do Wielkiej Brytanii, aby nakłonić jej przywódców do rokowań pokojowych z III Rzeszą. Po wylądowaniu na spadochronie w Szkocji został internowany do końca wojny. Hitler, który zapewne nie wiedział o planach Hessa, nakazał uznać go za szaleńca.

Hess stanął przez Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze, który skazał go w 1946 r. na karę dożywotniego więzienia. Przebywał w alianckim więzieniu w Berlinie aż do samobójczej śmierci 17 sierpnia 1987 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*