5 lipca 1861 roku miała miejsce bitwa pod Carthage podczas wojny secesyjnej

Do bitwy pod Carthage doszło 5 lipca 1861 roku na terenie stanu Missouri. Naprzeciwko siebie stanęła gwardia stanu Missouri pod dowództwem gubernatora Jacksona i armia Unii dowodzona przez płk. Siegela.

Wojska unijne podążały za oddziałami gwardii stanowej. Poszukiwały one gubernatora Jacksona i jednostek Konfederacji. Gwardia Missouri sympatyzowała bowiem z żołnierzami południa. Na początku lipca 1861 roku oddziały Siegela rozbiły obóz pod Carthage. W tej sytuacji gubernator Jackson zdecydował się na przemyślany atak. Rankiem 5 lipca uformował on linię frontu, a w pobliskim lesie ukrył nieuzbrojonych rekrutów. Gdy Siegel rozpoczął atak na siły gwardii, dostrzegł Konfederatów w pobliskich lasach. Bojąc się oskrzydlenia zdecydował się na odwrót. Oddalające się wojska unijne musiały stawić czoła goniącym ich oddziałom konfederackim.

Bitwa zakończyła się nieznaczącym zwycięstwem Konfederatów. Użyli oni jednak tego sukcesu do celów propagandowych. Starcie było stosunkowo bezkrwawe – po obu stronach zginęło po kilkunastu żołnierzy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*