Tego dnia 2011 roku został pojmany generał Ratko Mladić
Ratko Mladić urodził się 12 marca 1942 roku w Kalinoviku należącym wówczas do zarządzanego przez Ustaszy Niepodległego Państwa Chorwackiego (obecnie gmina ta należy do Republiki Bośni i Hercegowiny. Trzeba też zaznaczyć, że jest to miejscowość zamieszkana w większości przez Serbów).
Ojciec Ratka był dowódcą bośniackich Serbów podczas II wojny światowej (poniósł śmierć atakując wioskę, z której pochodził przywódca Ustaszy, dr prawa Ante Pavelić). Ratko, w wieku 15 lat wstąpił do Akademii Wojskowej w Belgradzie. W 1965 roku, po ukończeniu studiów, został członkiem Związku Komunistów Jugosłowiańskich, po czym został oddelegowany do jednostek wojskowych stacjonujących w Macedonii.
Po rozpadzie Jugosławii przeniósł się do chorwackiego Kninu leżącego na terenie Krajiny, gdzie uzyskał awans na stopień pułkownika. Tam też powitała go okrutna wojna domowa. Dopiero rok 1992 przyniósł światu wiadomość o bezwzględnym postępowaniu serbskich oddziałów dowodzonych przez Mladicia. Wtedy też przywódcy Serbów, wciągnęli partyzanckie oddziały Mladicia w struktury armii serbskiej, dając mu stopień generała.
W kwietniu 1992 roku Mladić ponownie przeniósł się z oddziałami na tereny Bośni, gdzie rozpoczął trwające do 1996 roku oblężenie Sarajewa. W ciągu kilu miesięcy dowodzenia siłami serbskimi stacjonującymi w Bośni, udało mu się opanować ponad 70% powierzchni kraju, dopuszczając się przy tym licznych zbrodni wojennych. Największą z popełnionych zbrodni była przeprowadzona w lipcu 1995 roku masakra muzułmańskich Bośniaków w Srebrenicy. Zginęło w niej około 8000 cywilów, przez co jest uważana za największe europejskie ludobójstwo po zakończeniu II wojny światowej.
Po wojnie Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii oskarżył Mladicia o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Mladić został zatrzymany przez serbską policję dopiero po 6 latach w mieście Lazarevo w autonomicznym okręgu Wojwodina. Przez długi czas od wydania nakazu aresztowania, praktycznie nie ukrywał swojej tożsamości. Dopiero na rok przez zatrzymaniem zaczął posługiwać się nazwiskiem Milorad Komadić.
31 maja 2011 roku Ratko Mladić został poddany ekstradycji do Hagi, gdzie w maju 2012 rozpoczął się jego proces w sprawie zbrodni wojennych. Za zasługi wojenne został odznaczony Orderem Braterstwa i Jedności ze Srebrnym Wieńcem, oraz Orderem Zasług Wojennych ze Złotymi Mieczami. Mladić, jak wszyscy generałowie z czasu wojny 1991-1995, jest postacią kontrowersyjną. Z jednej strony uważany jest za bohatera, walczącego w imię swojego narodu, z drugiej natomiast za zbrodniarza wojennego.