27 czerwca 1838 roku urodził się Paul Mauser

Tego dnia 1838 roku w Oberndorf am Neckar urodził się Paul Mauser, konstruktor broni strzeleckiej, Niemiec

Paul Mauser był najmłodszym z trzynaściorga dzieci Franza Mausera, rusznikarza z Królewskiej Fabryki Broni w Oberndorfie. Podobnie jak ojciec, młody Paul zajął się zawodowo wyrobem broni strzeleckiej, pracując do 1859 roku w fabryce w Ludwigsburgu.

Po odbyciu służby wojskowej razem z bratem Wilhelmem rozpoczynają pracę nad swoim pierwszym karabinem. Niestety ich wczesne konstrukcje nie cieszyły się powodzeniem pośród wojskowych zadowolonych z regulaminowej broni. 

Przełomem jest rok 1871, gdy karabin Mauser M1871 staje się przepisową bronią długą wszystkich armii Cesarstwa Niemieckiego. W 1874 roku bracia kupują Królewską Fabrykę Karabinów, w 1884 roku przekształcają ją w spółkę akcyjną „Waffenfabrik Mauser”.

Miłość Paula do broni palnej doprowadziła do nieszczęśliwego wypadku – w 1901 roku na strzelnicy stracił wzrok w lewym oku. 

W 1912 roku Paul Mauser otrzymał tytuł szlachecki.

Sukces konstrukcji Mausera opierał się w głównej mierze na genialnym rozwiązaniu zamka czterotaktowego. Karabiny, w różnych wariantach, wchodziły na wyposażenie wielu armii świata. Brały udział w wielu konfliktach zbrojnych na świecie na przestrzeni prawie stu lat. 

Zmarł 29 kwietnia 1914 roku. Miał 76 lat.

One Comment

  1. Dla mnie bardzo dziwny błąd Hitlera. Niemiecki kanclerz był bardzo innowacyjny jesli chodzi o wojskowość. A tutaj broń z 19 wieku Prawie cała armia z takimi flintami, aż dziwne. Jak byłem na sterzelnicy natychmiast stajo się dla mnie jasne, że daje przewagę z daleka, co za tym idzie? Najczęściej cel nie jest wyraźny, a tu po przeładowaniu celować trzeba jakby od nowa. A po pierwszym strzale wiadomo gdzie jest strzelec.