27 czerwca 1862 roku miała miejsce bitwa pod Gaines’ Mill. Była to kolejna bitwa wchodząca w skład Bitwy Siedmiodniowej, podczas wojny secesyjnej

Bitwa pod Gaines’ Mill – Plan Lee zakładał, że Longstreet miał przypuścić atak na lewą flankę przeciwnika już 27 czerwca, a Jackson z 4 dywizją uderzyć na prawe skrzydło. A. P. Hillowi przypisywano centrum dywizji. Wojska Jacksona okazały się jednak zbyt powolne, przez co armia Hilla pozostała osamotniona, pojedyncze oddziały Longstreeta odciążyły go, jednak na krótko. Dopiero wieczorem w trakcie starcia dywizji Lee z wrogiem doszło do przełamania Unii, przez teksańską brygadę pod wodzą Johna Bella Hooda. Obrona wojsk federalnych załamała się, uciekający żołnierze otrzymali szybko wsparcie i nie niepokojeni zdołali się wycofać. Dzięki sprawnemu odwrotowi, porterowi udało się przerzucić swoją armię i działa na drugi brzeg Chickahominy. Straty w ludziach (w trakcie 6h walk) wyniosły 6800 po stronie Unii, a 8700 od konfederatów. 
Pierwsze dwie bitwy były wynikiem starcia zaledwie części sił. McClellan popełnił podstawowy błąd, ponieważ nie zaangażował całego wojska jakie posiadał, co musiał później wyjaśniać w Waszyngtonie. Lee tymczasem planował atak na flankę McClellana.

Na zdjęciu generał Lee

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*