Hans Frank

27 czerwca 1940 roku miała miejsce zbrodnia w Lubzinie

Tego dnia 1940 roku w ramach Akcji AB – w lesie koło wsi Lubzina hitlerowcy rozstrzelali grupę więźniów politycznych przywiezionych z więzienia na zamku w Rzeszowie

Zbrodnia w Lubzinie była jedną z przeprowadzonych przez Niemcy w ramach akcji AB. W lesie obok wsi Lubzina niedaleko Ropczyc rozstrzelano 83 lub 104 osób – źródła podają te dwie liczby ofiar. Wśród zamordowanych było m.in. 42 członków podziemnych organizacji młodzieżowych, ludzie zaangażowani w działalność AK, Batalionów Chłopskich oraz Narodowej Organizacji Wojskowej.

Wśród zamordowanych był między innymi major Władysław Bartosik, a także kobiety i prawdopodobnie grupka dzieci.  Akcja AB czyli Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna (niem. Ausserordentliche Befriedungsaktion), to akcja którą hitlerowcy przeprowadzili na terytorium Generalnego Gubernatorstwa między majem a lipcem 1940 roku.

Miała ona charakter ludobójstwa, stanowiła kontynuację akcji „Inteligencja” (Intelligenzaktion) prowadzonej na okupowanych ziemiach polskich od września 1939. W ramach Akcji AB funkcjonariusze SS i policji niemieckiej zamordowali co najmniej 6500 Polaków – w tym ok. 3500 przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych oraz ok. 3000 przestępców kryminalnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*