26 października 1907 roku urodził się Wszechwład Maracewicz

Wszechwład Maracewicz – Ukończył Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu i tam otrzymał promocję oficerską.
Maracewicz nabierał doświadczenia na różnych jednostkach. Jako podporucznik marynarki, był oficerem wachtowym na szkunerze ORP „Iskra”.Od 1935 służył w dowództwie dywizjonu kontrtorpedowców obejmując stanowisku oficera sygnałowego. W 1936 roku, był już oficerem flagowym dywizjonu.W 1938 roku został oficerem sygnałowym stawiacza min ORP „Gryf”.W tym samym roku objął stanowisko oficera nawigacyjnego na ORP „Iskra”, po czym powrócił na oficera flagowego dowódcy dywizjonu kontrtorpedowców.30 sierpnia 1939, będąc zaokrętowanym przy dowódcy dywizjonu na niszczycielu ORP „Błyskawica”, brał udział w realizacji planu Peking – przejściu 3 niszczycieli do Wielkiej Brytanii. Podczas II wojny światowej dowodził ORP „Piorun” i „Krakowiak”.
Brał udział w osłonie desantu na Sycylii (operacja Husky), rajdzie na wody Dodekanezu (Bitwa o Dodekanez 1943) i lądowaniu w Normandii, podczas którego zatopił dwa niemieckie okręty patrolowe. Od 1944, po awansie na komandora podporucznika był kierownikiem Referatu Personalnego w Kierownictwie Marynarki Wojennej. W 1945 roku został I oficerem krążownika ORP „Conrad”, a potem dowódcą ORP „Piorun”. Tym ostatnim uczestniczył w operacji Deadlight – kryptonim operacji niszczenia niemieckich okrętów podwodnych (U-Bootów). Jako ostatni dowódca okrętu w 1946 roku przekazał ORP „Piorun” Brytyjczykom.
Po zakończeniu II wojny światowej wyemigrował w 1948 roku do Argentyny. Pracował jako I oficer na statkach handlowych. Zmarł w Buenos Aires 18 sierpnia 1987 roku.

One Comment

  1. Mariusz Płatek

    Zdjęcie to słabe daliście :0

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*