28 czerwca 1119 roku miała miejsce bitwa na Krwawym Polu, zwana też bitwą pod Sarmadą

Tego dnia 1119 roku miała miejsce bitwa na Krwawym Polu, zwana też bitwą pod Sarmadą

Bitwa na Krwawym Polu to jedno ze strać w trakcie wypraw krzyżowych. Ponawiane ciągle ataki krzyżowców na Aleppo, doprowadziły do zebrania przez przywódcę Artukidów Ilghaziego I wojsk turkmenów, Kurdów i Arabów, wzmocnionych dodatkowo oddziałami z Damaszku i Szajzaru i wypowiedzenia wojskom Księstwa Antiochii bitwy.

Wojskami Księstwa dowodził Roger z Antiochii pełniący wówczas rolę regenta Księstwa, który podjął decyzję o wymarszu z Antiochii, podczas gdy zmierzały do niej posiłki z Trypolisu i Jerozolimy. Do starcia doszło na równinie Sarmada. Wybuch bitwy poprzedziła przyniesiona o świcie przez zwiadowców Rogera wiadomość, o otoczeniu obozu przez muzułmanów.

Dodatkowo sytuację chrześcijan utrudniał silny południowy wiatr, a także kończące sie zapasy jedzenia i wody. Decyzją Regenta, wojska podjęły samobójczą probę przebicia się przez oblężenie. Kawaleria Księstwa nie miała najmniejszych szans na przebicie się przez jazdę turkmenów i konnych łuczników.

Dodatkowo wspierająca wojska Księstwa piechota złożona z Ormian i Syryjczyków w wyniku paniki stłoczyła się pomiędzy jeźdźcami utrudniając im swobodę ruchów. Przez pierścień okrążenia przebiło się jedynie stu jeźdźców z siedmiuset biorących udział w bitwie. W południe, na polu bitwy dobijano już rannych. Po tym wydarzeniu krzyżowcy nazwali równinę Krwawym Polem.

Bitwa na Krwawym Polu – miniatura z 1337 roku

Comments are closed.