Kalendarium bitwy chocimskiej – 29 września 1621 roku

Kalendarium bitwy chocimskiej – 29 września 1621 roku

Dzień dwudziesty ósmy

W tym dniu u królewicza Władysława zebrała się rada wojenna. Zebrani zgodnie uznali, że to jest najlepszy moment aby rozpocząć rokowania z Turcją. Wczorajsze zwycięstwo dawało silną kartę przetargową tym bardziej, że obrońcy już bronili się resztkami sił i zaopatrzenia. W obozie została podobno jedna beczka prochu. Do rozmów wyznaczono kasztelana bełskiego, Stanisława Żórawińskiego i wojewodę lubelskiego Jakuba Sobieskiego. Ułożono instrukcję składająca się z 10 punktów, która miała stanowić podstawę rozmów.

Pierwszy punkt mówił o Kozakach, iż nie będą już napadać na ziemie tureckie. Drugi był przeciw budowie przez sułtana Zamków na Ukrainie przeciw Kozakom. Dalsze punkty mówiły o wymianie handlowej dyplomatycznej oraz o zaniechaniu najazdów tatarskich na ziemie Rzeczpospolitej.

Ustalono jeszcze zasady upominków dla dostojników tureckich, które mogłyby przekonać Turków do przyjęcia warunków.

Turcy również chcieli już rokowań, obawiali się odsieczy dla oblężonych, tym bardziej, że dochodziło do nich takie informacje. 28 września do obozu przybyli przedstawiciele Kozaków dońskich i zapowiedzieli królewiczowi, że do obozu kieruje się ich 20 tysięcy. Co prawda nic z tych zapowiedzi nie wyszło ale zrobiło wrażenia na Ottomanach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*