28 września 1939 roku rozpoczęła się bitwa pod Szackiem

Tego dnia 1939 roku rozpoczęła się bitwa pod Szackiem

Bitwa pod Szackiem to starcie sił polskich i sowieckich w ramach agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku.

Naprzeciw siebie stanęły: grupa żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza licząca 4 000 żołnierzy oraz sowiecka 52 Dywizja Strzelecka licząca 13 000 żołnierzy. Polską grupą dowodził generał Wilhelm Orlik-Rückemann.

28 września na polskie pozycje znajdujące się na wschód i południowy wschód od Szacka ruszyły sowieckie czołgi z 411. batalionu pancernego oraz samochody pancerne z piechotą. Oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza podpuściły nieprzyjaciela blisko po czym otworzyły ogień z dział przeciwpancernych oraz karabinów maszynowych.

Podczas tego starcia Polacy zniszczyli osiem sowieckich czołgów T-26. Mimo wieści o rozbiciu 411. batalionu pancernego pułkownik Russijanow długo nie wysyłał posiłków oddziałom walczącym w rejonie Szacka. W tym czasie ruszyło polskie natarcie na wieś, które poprowadził podpułkownik Nikodem Sulik. Polacy po krwawych walkach zdobyli Szack oraz zaopatrzenie, które się tam znajdowało. Sowieci przeprowadzili kontratak, który załamał się w ogniu polskiej artylerii oraz karabinów maszynowych.

29 września Polacy wycofali się w kierunku przeprawy przez Bug w Grabowie. Bitwa zakończyła się taktycznym zwycięstwem polskich żołnierzy.

Straty polskie to około 500 zabitych, rannych i zaginionych, kilka ciężarówek i działek. Straty sowieckie to nieco ponad 80 zabitych, 185 rannych, 12 czołgów T-26, 5 ciągników T-20 Komsomolec.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*