odznaka Złotego Krzyża Niemieckiego

28 września 1941 roku ustanowiono order Krzyża Niemieckiego

Tego dnia 1941 roku ustanowiono order Krzyża Niemieckiego

Zgodnie ze statutem, order Krzyża Niemieckiego miał być odznaczeniem wyższym niż Żelazny Krzyż I klasy, ale też niższym od Krzyża Rycerskiego Krzyża Żelaznego.

Krzyż Niemiecki posiadał dwie klasy, srebrną, przyznaną 2 000 razy za zasługi podczas wsparcia kampanii, oraz złotą, nadaną 38 000 razy za bezpośrednie męstwo w starciu z wrogiem. Forma odznaczenia kłóciła się z jego nazwą.

Odznaka była bowiem kołem o średnicy 6,5 centymetra zwieńczonym ośmiopromienna gwiazdą. Dodatkowo same koło otaczał wieniec laurowy w kolorze zlotym lub srebrnym, zgodnie z klasą orderu. Centralną część odznaki stanowiła swastyka. Przez swój dość specyficzny wygląd, order bywał złośliwie nazywany „sadzonym jajem”.

Odznaczenie noszono na na prawej kieszeni kurtki mundurowej, po prawej stronie i lekko powyżej innych orderów pierwszej klasy. Po zakończeniu II wojny światowej, ustawa z 1957 roku zezwoliła na noszenie przez weteranów Krzyża Niemieckiego jednak w wersji zdenazyfikowanej, gdzie swastykę zastępował wizerunek Żelaznego Krzyża.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*