29 kwietnia 1945 roku odbył się ślub Hitlera z Ewa Braun

Tego dnia 1945 roku w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy w Berlinie Adolf Hitler poślubił Ewę Braun

Ślub Hitlera z Ewa Braun odbył się w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy w Berlinie. Poznali się w Monachium, Ewa miała 17 lat, pracowała jako asystentka i modelka osobistego fotografa Hitlera. Dwa lata później zaczęła się z nim coraz częściej spotykać.

Na początku ich znajomości próbowała dwukrotnie popełnić samobójstwo. W 1936 roku zamieszkała w rezydencji Hitlera w Berghofie niedaleko Berchtesgaden, gdzie ukrywała się podczas II wojny światowej. Z zawodu była fotografem i wiele kolorowych fotografii i filmów Hitlera, które przetrwały do dziś, są jej autorstwa. Ewa Braun była bardzo ważną postacią w najbliższym otoczeniu Hitlera, z którym jednak nie pokazywała się publicznie aż do połowy 1944 roku.

Wraz z kończącą się wojną Ewa Braun przysięgła wierność Hitlerowi i wyjechała do Berlina. Kiedy Armia Czerwona była już blisko a rzeszy groził całkowity upadek wzięli ślub, który miał charakter krótkiej cywilnej uroczystości. Ewa miała wtedy 33 lata, Hitler miał 56 lat. Niemal 40 godzin później popełnili razem samobójstwo.

Na zdjęciu Ewa Braun i Adolf Hitler ze swoimi psami (po prawej owczarek Blondi) w Berghof, 1942. Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*