29 sierpnia 1526 roku miała miejsce bitwa pod Mohaczem

Turcy mimo porażki zadanej im lata temu przez Hunyadyego, nie zrezygnowali z zamiaru podboju Węgier. W 1521 roku armia Sulejmana zdobyła twierdzę Belgrad, która broniła dostępu do Węgier. Następnie skierowali swoją ekspansje na morze Śródziemne, by w kolejnych latach ponownie uderzyć na Węgry. Osamotniony Ludwik II Jagiellończyk musiał sam przy użyciu tylko swoich wojsk stawić opór najeźdźcy, co stanowiło nie lada problem, gdyż jakościowo i ilościowo Węgrzy ustępowali potędze tureckiej.

Do decydującego starcia doszło pod Mohaczem, w którym wojska węgierskie poniosły porażkę a Ludwik II poległ. Śmierć władcy zakończyła panowanie dynastii Jagiellonów w Czechach i na Węgrzech.
Bitwa ta była punktem zwrotnym w historii Węgier. Kraj, który do tej pory był niepodległy i dobrze prosperujący utracił swoją niezależność. Rozpadł się na 3 części i stał się terenem wojen i rywalizacji turecko-habsburskich.

Zdj. Bitwa pod Mohaczem (1526) na obrazie Bertalana Székely’ego. Wikimedia Commons

2 komentarze

  1. polska zawsze h panstw wieden sobieski nei powinien pomoc zasranym habsburgom lepiej aby wieden zostal zdobybyty przez tyrcej bo vi austryjacy w 1772 przystapili do pierwszego etapu rozgrabienia polski jankesi tez zdradzili polske w teheranie jacie i poczdamie oraz bilden doga sie z putinem w genwie 2021 r w sprawie budowy poonocnego rurociaga niech szlag trafi zasrane usa

  2. polacy walczyli pod warna zasrani austryjacy i niemcy nie pomogoli podobnie pod mochaczem a ten krotkowzoroczny sobieski pomgl zasranym austryjakom ktorzy wzieli udzial w I i III rozbiorze polski nie warto wierzyc w sojusze jankesi sprzedali polske putinowi w genwewie 20221 r niech diabli wezmie usa i

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*