1 listopada 1939 roku założono organizację konspiracyjną Polska Niepodległa

Tego dnia 1939 roku założono organizację konspiracyjną Polska Niepodległa, która działała do 20 września 1945 roku

Polska Niepodległa to organizacja konspiracyjna wchodząca w skład polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej. Pierwszym z jej dowódców był Józef Suliński „Zawisza”. Członkowie tej organizacji zasilili również szeregi AK podczas powstania warszawskiego. Swoją lojalność i oddanie musieli wyznać w słowach przysięgi, złożyło ją 20 000 osób.

1 listopada kojarzy się większości z nas z Dniem Wszystkich Świętych. Realia tego dnia w 1939 roku były zupełnie inne niż dziś. Minęły dwa miesiące od wybuchu II wojny światowej, Polska została opuszczona przez sojuszników, wypowiedzenie Niemcom wojny przez Anglię i Francję okazało się jedynie wojną dyplomatyczną.

Naród polski został kolejny raz pozostawiony sam sobie, wielu z naszych rodaków zeszło do podziemia, tworząc polskie Państwo podziemne. W okupowanej przez III Rzeszę Niemiecką Polsce powstało wiele organizacji walczących z okupantem.

Pomimo zastraszenia i bezwzględności ze strony niemieckich wojsk okupacyjnych, opór organizowano w różnej formie. Na dużą skalę drukowano ulotki i gazety. Podrabiano polskie dokumenty dla Żydów, by ułatwić im ucieczkę z gett zorganizowanych na terenie całej polski.

Powstanie organizacji Polska Niepodległa

1 września 1939 roku niósł za sobą wiele zmian w życiu ludności zamieszkującej ziemie II Rzeczpospolitej Polskiej. Tego dnia polsko-niemiecką granice przekroczyły wojska III Rzeszy. 17 września 1939 roku na Polskie ziemie wkroczyli również sowieci. Ten cios w plecy był tym, po którym polska armia nie była już w stanie się pozbierać.

Gdy ostatnie regularne oddziały złożyły broń 6 października 1939 roku, walka z okupantami musiała zejść do podziemia. W ten sposób zaczęło się tworzyć Polskie Państwo Podziemne. W jego struktury weszło wiele organizacji, tworzony był przede wszystkim zbrojny ruch oporu.

Walka z Niemcami oraz sowietami miała wiele twarzy, gdyż organizacje konspiracyjne zajmowały się również drukowaniem i kolportowaniem ulotek, likwidowaniem konfidentów współpracujących z III Rzeszą, a przede wszystkim krzewieniem postaw patriotycznych wśród ludności.

Jedną z takich konspiracyjnych organizacji była Polska Niepodległa. Postawiła sobie za zadanie mobilizację społeczeństwa do działań na rzecz wolności. PNorganizowała różne formy oporu, za główne możemy uznać:

  • sabotaż: celem było militarne osłabienie okupantów,
  • zbieranie informacji: gromadzenie danych na temat sił nieprzyjaciela i ich lokalizacja,
  • informowanie: przekazywanie ludności informacji na temat działań wojennych.

Cele organizacji i jej struktura

Założenie PNmiało miejsce 1 listopada 1939 roku z inicjatywy Józefa Sulińskiego „Zawisza”. Został on mianowany jej pierwszym komendantem głównym.

Początkowy skład osoby stanowili pracownicy Zarządu Warszawy, a także podporządkowane mu jednostki. Szeregi organizacji zasilili również byli członkowie ochotniczych batalionów robotniczych, broniący stolicy we wrześniu 1939 roku.

Polska Niepodległa od samego początku swojego istnienia starała się zachować swój apolityczny charakter i skupić się jedynie na czynnej walce z okupantem. Wydawano i kolportowano własną prasę podziemną, m.in. tygodnik Jutro, miesięcznik Głos Wolny, Wolność Ubezpieczający. Drukowano również instrukcje dotyczące samoobrony, szkolenia wojskowego oraz akcji sabotażowo-dywersyjnych.

Komeda Główna Polski Niepodległejdzieliła się na 6 Wydziałów, czyli:

  • Wojskowy (szef pułkownik Stanisław Giebułtowicz „Żubr”),
  • Organizacyjny (szef Karol Mroczkowski „Korczak”),
  • Prasy (szef NN „Satyr”),
  • Skarbowy (szef inżynier Anatol Kwiatkowski „Toliński”),
  • Cywilny (szef Stanisław Lemański „Bukowczyk”),
  • Informacji (szef Ryszard Toporowski „Topór”).

Do roku 1942 powstało 8 okręgów PN na terenie okupowanej II Rzeczpospolitej:

  • I Warszawa,
  • II Województwo warszawskie,
  • III Lublin,
  • IV Łódź,
  • V Kielce,
  • VI Kraków,
  • VII Białystok,
  • VIII Poznań.

Przysięga członków Polski Niepodległej

Wstępując do Organizacji Polski Niepodległej, przysięgam Bogu Wszech­mogącemu i Ojczyźnie rozkazy władz organizacyjnych ściśle, chętnie i bez wahania wypełniać, tajemnic organizacyjnych nigdy i nikomu ani dobrowolnie, ani pod przy­musem zdradzić, sprawie wyzwolenia Ojczyzny poświęcić się i służyć jej aż do ostatecz­nego zwycięstwa. Tak mi dopomóż Bóg.

W szczytowym momencie swojej działalności organizacja liczyła ponad 20 000 członków. Od połowy roku 1940 wchodziła w skład Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Niepodległościowych.

PN i powstanie warszawskie

Z zachowanych raportów wojskowych i innych dokumentów wiemy o walce członków PNpodczas powstania warszawskiego. Szeregi Armii Krajowej zasilili:

  • Zygmunt Skowron „Rafał”, dowódca praskiej kompanii 641,
  • Eugeniusz Rutkowski „Goraj”, kompania „Goraj” na Czerniakowie,
  • Zgrupowanie Siekiera.

Rozwiązanie organizacji Polska Niepodległa

Po zakończeniu II wojny światowej oraz rozpoczęciu okupacji polskich ziem przez Związek Radziecki organizacja Polska Niepodległa została rozwiązana. Zadecydował o tym jej ostatni dowódca, czyli Karol Mroczkowski. Miało to miejsce 20 września 1945 roku.


Fot.

Comments are closed.