Obóz Auschwitz

3 września 1941 roku miała miejsce pierwsza masowa egzekucja w Auschwitz

Tego dnia 1941 roku miała miejsce pierwsza masowa egzekucja w Auschwitz

Pierwsza masowa egzekucja w Auschwitz odbyła się na początku września 1941 roku, najprawdopodobniej dnia 3 września. Przy użyciu gazu cyklonu B, zabito około 850 osób.

Po ataku na ZSRR, szef Policji i Służby Bezpieczeństwa Rzeszy zarządził, że kolejne transporty jeńców sowieckich mają być kierowane do Auschwitz. Więźniów na miejscu czekała egzekucja. Wobec coraz większej liczby jeńców, załoga SS nie nadążała z wykonywaniem poleceń, stosując standardowe metody.

Władze obozu postanowiły zastosować więc nową metodę. Zagazować przybyłych cyklonem B.

3 września transport około 600 sowieckich jeńców oraz 250 wyselekcjonowanych więźniów ze szpitala obozowego zapędzono do piwnic bloku nr 11. Po zasypaniu okien ziemią, wpuszczono do środka gaz. Gdy następnego dnia okazało się, że jeszcze niektórzy żyją, podwojono dawkę.

5 września karna kompania z obozu, z nakazem trzymania w tajemnicy tego zdarzenia, dostała rozkaz przeniesienia zwłok do krematorium.

Komendant Hoss pisał po wojnie o pierwszych egzekucjach:

Rosjanie musieli rozebrać się w przedsionku, po czym wchodzili zupełnie spokojnie do kostnicy, powiedziano im bowiem, że mają być odwszeni. Transport wypełnił akurat całą kostnicę. Następnie zamknięto drzwi, a przez otwory wsypano gaz. Nie wiem jak długo trwało uśmiercanie ale przez dłuższy czas słychać było jakiś szmer. Przy wrzucaniu gazu kilku jeńców krzyknęło „gaz” po czym rozległ się głośny ryk i zaczęto napierać od wewnątrz na drzwi. Jednak drzwi wytrzymały napór. Dopiero po kilku godzinach otwarto i przewietrzono pomieszczenie.

Przeczytaj też naszą recenzję książki Przysięgnij, że przeżyjesz. Majdanek – Auschwitz – Bergen-Belsen

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*