31 maja 1944 roku miało miejsce zatopienie statku Tannenberg przez polskich partyzantów

Tego dnia 1944 roku na Wiśle w okolicach Machowa polscy partyzanci zatopili statek Tannenberg, który transportował niemieckich żołnierzy

Zatopienie statku Tannenberg przez polskich partyzantów, na którym znajdowali się niemieccy żołnierze, miało miejsce na koniec maja 1944 roku. Niemcy oraz towarzyszący im własowcy w sile około 140 żołnierzy, wczesnym rankiem 31 maja dokonali pacyfikacji wsi Zastów Polanowski i następnie weszli na pokład parowego statku Tannenberg.

Statek miał ich przewieźć do bazy Chałupki, a przed nim płynął statek pasażerski co miało zmylić ewentualnego przeciwnika. Akcję przeprowadzili żołnierze Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej. Oddział majora Jana Jabłońskiego „Drzazga” w sile 47 żołnierzy około godziny 8:00 zaczął się okopywać i maskować na brzegu Wisły.

O godz. 11:00 partyzanci BCh otworzyli ogień w kierunku parowca znajdującego się 100 metrów od polskich stanowisk ogniowych. W tym czasie na swoje miejsce dotarli żołnierze AK. Statek zatrzymał się, a Niemcy zaczęli odpowiadać ogniem. Ostrzał z obu stron trwał około godziny. O godz. 12:15 Niemcy przerwali ogień z coraz bardziej pogrążającego się w wodzie statku, a partyzanci wycofali się ostrzelani przez niemiecką artylerię z bazy w Chałupkach.

W akcji zginęło 60 Niemców, a 50 zostało rannych. Po stronie polskiej zginął 1 żołnierz AK, 2 żołnierzy zostało ciężko rannych (jeden z BCh, a jeden z AK), zaś 5 zostało ranionych lekko.

Comments are closed.