Tego dnia 1457 roku urodziła się Beatrycze Aragońska, żona Macieja Korwina i Władysława II Jagiellończyka
Beatrycze Aragońska została żoną dwóch węgierskich królów. Jednym z nich był rodzony brat Zygmunta Starego! Była córką Ferdynanda I Ferrante, króla Neapolu i przyrodnią siostrą Alfonsa II Aragońskiego – ojca księżnej Mediolanu – Izabelli Aragońskiej i dziadka polskiej królowej – Bony Sforzy. Alfons II i Beatrycze mieli wspólnego ojca, ale różne matki.
Maciej Korwin walczy o koronę cesarską
Jak czytamy w książce autorstwa Stanisława A. Sroki Historia Węgier do 1526 roku, król Węgier – Maciej Korwin chciał sięgnąć po koronę cesarską. Prowadził wojnę z cesarzem Fryderykiem III Habsburgiem. Aby zwiększyć swoje szanse w walce z Austrią, zaczął zawierać liczne sojusze z władcami ówczesnej Europy.
W tym celu już w roku 1476, po śmierci swojej pierwszej żony – Katarzyny Podiebradówny, ożenił się ponownie. Tym razem jego wybranką została Beatrycze Aragońska – córka króla Neapolu – Ferdynanda I Ferrante. Był on… pradziadkiem polskiej królowej Bony Sforzy d’Aragony!
Król Maciej Korwin zawarł wtedy także sojusz z wielkim księciem moskiewskim – Iwanem III Srogim, który był mężem Greczynki, przedstawicielki bizantyńskiego rodu Paleologów. Razem mieli córkę – Helenę Moskiewską, która została potem żoną polskiego króla – Aleksandra Jagiellończyka.
W 1485 roku udało się Maciejowi Korwinowi zdobyć Austrię, lecz walki z Habsburgami nie przyniosły mu cesarskiej korony. Król Węgier zmarł nagle 6 kwietnia 1490 roku. Jego następcą na madziarskim tronie został pierworodny syn króla Polski – Kazimierza IV Jagiellończyka – Władysław II Jagiellończyk.
Beatrycze Aragońska i Władysław II Jagiellończyk, król Węgier
Aby Władysław II Jagiellończyk mógł zostać królem Węgier (od 1471 roku był też królem Czech), musiał ożenić się z wdową po swoim poprzedniku – Beatrycze Aragońską. Kłopot był taki, że wnuk Jagiełły miał już żonę!
Była nią Barbara Hohenzollern. Co prawda z Barbarą Władysława II Jagiellończyka łączył tylko ślub per procura. Była ona wdową po Henryku XI Głogowskim, po którym odziedziczyła księstwo głogowskie. Wkrótce jednak je utraciła, ponieważ zostało zajęte przez Jana II Szalonego, księcia głogowsko-żagańskiego.
Popierał go, o ironio, król Węgier – Maciej Korwin. Władysław II Jagiellończyk nie był już zatem zainteresowany uprawomocnieniem małżeństwa z Barbarą, z którą właściwy ślub miał się odbyć w Pradze w 1477 roku.
W związku z powyższym, potajemnie pojął za żonę Beatrycze Aragońską, a więc wdowę po Macieju Korwinie. Zanim jednak Władysław II Jagiellończyk objął węgierski tron, musiał stoczyć dwuletnią wojnę z własnym bratem… Janem Olbrachtem.
W końcu pierworodnemu synowi Kazimierza IV Jagiellończyka udało się zdobyć koronę św. Stefana, ale jedyną żoną, która dała mu dzieci i była taak naprawdę legalną, była jego 3. żona – Anna de Foix Candale. Aby Jagiellończyk mógł ją poślubić, papież Aleksander VI musiał unieważnić jego dwa poprzednie małżeństwa, z Barbarą Hohenzollern i Beatrycze Aragońską.
Źródło: Stanisław A. Sroka, Historia Węgier do 1526 roku, Bydgoszcz 2000.
Piotr Wojciechowski