3500 kartek od dzieci dla powstańców

Dzieci z 27 polskich szpitali stworzyły patriotyczne kartki dla powstańców. Akcja została zorganizowana przez Fundację Rosa we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 70. rocznicy powstania. Finał odbędzie się 3 października – w dniu zakończenia walk.

Karta_dla_Powstanca_1Kartka dla Powstańca” to specjalna edycja ogólnopolskiego projektu „Kartka ze Szpitala”, prowadzonego przez Fundację Rosa od 2012 roku. Kartki przygotowały dzieci przebywające
w szpitalnych oddziałach dziecięcych. Ich prace trafią w ręce powstańców za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego. Finał akcji nastąpi 3 października – w tym dniu 70 lat temu kończyły się walki w Warszawie. Kartki otrzyma łącznie ponad 3500 powstańców.

Większość dzieci biorących udział w projekcie jest w wieku szkolnym, najmłodsze mają 4 lata.
Te przygotowywały kartki przy pomocy koordynatora. Tego rodzaju warsztaty plastyczne to niezwykła lekcja historii. Tworząc kartki dzieci poznają przyczyny i przebieg Powstania Warszawskiego, a także losy jego uczestników. – Dzieci chętnie słuchają opowieści o powstaniu, nieraz są nimi wręcz zafascynowane – mówi Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. – Jednak przede wszystkim odwaga powstańców to dla młodych pacjentów inspiracja do walki z przeciwnościami losu i własną chorobą.

Kartka_dla_PowstancaDzieci tworzyły pocztówki na warsztatach plastycznych wykorzystując różne techniki takie jak stemplowanie czy scrapbooking. Co istotne, każda kartka jest skierowana do konkretnego powstańca – młodzi pacjenci otrzymują m.in. ich zdjęcia. – Dzieci traktują to jako formę osobistych podziękowań dla powstańców za ich dzielność i odwagę – mówi Katarzyna Gondek-Wieczorek, akcji szef projektu „Kartka dla Powstańca”. – Dlatego każda kartka jest niepowtarzalna i wyjątkowa.

Co dzieci piszą na kartkach? Na przykład: „Dziękujemy za wolność!”. Kartki są utrzymane
w kolorystyce patriotycznej i bezpośrednio nawiązują do symboliki powstańczej. To m.in.
biało-czerwone kotyliony czy postaci powstańców, w tym przedstawiające małych żołnierzy. Na wielu kartkach znajduje się także symbol Polski Walczącej. – Dzieci mają niesamowite pomysły. Cieszymy się, że temat powstania może być dla nich tak inspirujący – dodaje Katarzyna Gondek-Wieczorek.

Prace nad kartkami w szpitaluCzęść powstańców otrzymała już kartki. Do Fundacji Rosa wysyłają listy i dzwonią
z podziękowaniami. Często są bardzo wzruszeni. Na przygotowanych przez siebie kartkach dzieci mogły zostawić adres zwrotny. Wielu powstańców zamierza im odpisać
i podziękować za pamięć. – Liczymy na to, że akcja nie zakończy się 3 października, gdy Muzeum Powstania Warszawskiego przekaże kartki w ręce powstańców, ale będzie to początkiem wyjątkowego dialogu – podsumowuje Katarzyna Gondek – Wieczorek.

Akcja „Kartka dla powstańca” w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1
w Zabrzu (film):

Więcej informacji na temat projektu „Kartka ze szpitala”: http://fundacjarosa.pl/programy/kartka-ze-szpitala/

Prace nad kartkami

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*