4 lipca 1187 roku miała miejsce bitwa pod Hittin

Tego dnia 1187 roku miała miejsce bitwa pod Hittin

Bitwa pod Hittin to jedno ze starć wypraw krzyżowych. Naprzeciwko siebie stanęła armia krzyżowców króla Gwidona i armia muzułmanów pod dowództwem Saladyna.

Saladyn rozpoczął na początku lipca 1187 roku oblężenie miasta i twierdzy w Tyberiadzie. Miasto upadło, lecz twierdza odpierała uderzenie. Obroną dowodziła Eschiva de Bures – żona Rajmunda z Trypolisu. Król Gwidon zdecydował się na wsparcie obleganej twierdzy.

Jego armia nie była jednak odpowiednio przygotowana do starcia. Rajmund z Trypolisu odradzał królowi ofensywę. Sugerował, że armia nie ma zapasów wody oraz lepiej jest odpuścić Tyberiadę i przygotować się do walki o Jerozolimę.

3 lipca armia krzyżowców ruszyła w stronę Tyberiady. Nękana wojskami Saladyna zdecydowała się skierować w stronę Hittin i tam rozbić obóz na noc. Decyzja ta była także motywowana pragnieniem zdobycia zapasów wody. 4 lipca rankiem ruszyło natarcie sił Saladyna.

Przez noc zdołał on wraz ze swoim wojskiem otoczyć armię krzyżowców. Jednoczesny atak z dwóch stron zaskoczył wojska chrześcijańskie. Wszelkie próby kontrataków szły na marne. Oddziały krzyżowców słabły z każdą godziną z powodu braku wody, zmęczenia i skutecznych ataków wojsk muzułmańskich. Pod koniec bitwy padł namiot króla Gwidona, w którym znajdowały się relikwie Świętego Krzyża.

Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem sił Saladyna. Zginęło ok. 10 000 krzyżowców, a duża cześć żołnierzy trafiła do niewoli. Chrześcijanie ponieśli pod Hittin największą klęskę w dziejach walk z muzułmanami w Ziemi Świętej. Utracili także relikwie Świętego Krzyża. Po bitwie oddziały Saladyna zajęły Jerozolimę.  

Comments are closed.