bitwa o Kołobrzeg

4 marca 1945 roku rozpoczęła się bitwa o Kołobrzeg

Tego dnia 1945 roku rozpoczęła się bitwa o Kołobrzeg stoczona w dniach 4-18 marca w mieście Kołobrzeg podczas II wojny światowej. Była to jedna z głównych bitew operacji pomorskiej

Bitwa o Kołobrzeg rozpoczęła się 4 marca. Do Kołobrzegu dotarły jednostki sowieckiej 1. Armii Pancernej, które przecięły lądowe szlaki komunikacyjne miasta po tym jak nie udało się zdobyć go z marszu. 7 marca jednostki 1. Armii Wojska Polskiego rozpoczęły oblężenie Kołobrzegu. Pierwsze uderzenie 6. Dywizji w rejonie południowych przedmieść doprowadziło do głębokiego włamania.

8 marca 3. Dywizja zacisnęła pierścień okrążenia od wschodu. Po ciężkich walkach do 12 marca przełamano zewnętrzny pierścień obronny. Od tego dnia do 17 marca walczono o przełamanie drugiego pierścienia obrony i umocnionych obiektów w śródmieściu. W nocy z 17 na 18 marca, po przegrupowaniu oddziałów rozpoczął się szturm na trzeci pierścień obrony.

Rano zdobyte zostały rejony stacji kolejowej i port. Niemcom udało się ewakuować część sił morzem, pozostała część została zniszczona lub wzięta do niewoli, w sumie około 8 000 jeńców. Po zakończeniu walk, na kołobrzeskiej plaży odbyły się uroczyste zaślubiny Polski z morzem. 

(Na zdjęciu: Pomnik Sanitariuszki w Kołobrzegu. Źródło zdjęcia: Wikipedia)

One Comment

  1. Totalne bzdury i komunistyczna propaganda… Kołobrzegu broniło ok 3300 Niemców, którzy wraz z zakończoną ewakuacją mieszkańców drogą morską sami w większości też się ewakuowali i uszli z okrążenia. Podobnie jak 70 tysięcy ludzi którzy nie chcieli wpaść do sowieckich obozów. 8 tysięcy jeńców ma się nijak do prawdy.