Claude-Victor Perrin, źródło zdjęć Wikimedia Commons

7 grudnia 1764 roku urodził się Claude Victor Perrin

Tego dnia 1764 roku urodził się Claude Victor Perrin

Claude Victor Perrin, odważny, choć niezbyt utalentowany dowódca okresu Rewolucji Francuskiej. Za poparcie udzielone Napoleonowi i pomyślne operowanie korpusem Wielkiej Armii na terenie Prus w 1807r. mianowany marszałkiem.

Tak marsz. Victora opisuje G. Macdonell:

Był to mały, gruby mężczyzna, o twarzy okrągłej, rumianej i jowialnej, żołnierz odważny, lecz głupi. Z powodu swego wyglądu, jowialności i doskonałego znawstwa czerwonego wina otrzymał przezwisko, „Beau Soleil”. Później przybrał on nazwisko Victor (Zwycięzca). Tyle tylko miał wspólnego ze zwycięstwem. Żaden z marszałków, którzy otrzymali tytuły od nazw prowincji, nie był tak obrażony jak rumiany, mały Victor. Gdyż nie tylko nie dano mu tytułu Marengo, lecz złośliwa Paulina poddała myśl cesarzowi, aby dał Victorowi piękny tytuł Belluno, i cesarz na to przystał. Dopiero, gdy lista tytułów została ogłoszona w gazetach, piękna Paulina śmiejąc się srebrzyście zwróciła uwagę cesarza na to, że „Belle Lune” znakomicie pasuje do „Beau Soliel”. Napoleon z początku wpadł w gniew, że ośmielają się żartować z jego księstw, lecz widząc, jak rumiana twarz Victora pociemniała od tłumionej furii, wybuchnął śmiechem. Victor nigdy mu tego nie darował.

Istotnie, w 1815r. pozostał przy królu, z którym uciekł do Belgii. Później sprawował wiele funkcji państwowych związanych z wojskowością. Zmarł w 1841r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*