Soapy smith i wpis z gazety

8 lipca 1898 zginął Soapy Smith, amerykański gangster

Tego dnia 1898 roku w strzelaninie w Skagway (Alaska) zginął amerykański gangster i oszust, Soapy Smith.

Jeden z najsłynniejszych przestępców w historii Dzikiego Zachodu, Soapy Smith, został zastrzelony po eskalacji kłótni z 4 lokalnymi strażnikami zrzeszonymi w obywatelskiej grupie zwanej Komitetem 101. Został trafiony trzykrotnie, przy czym jeden z pocisków trafił go prosto w serce, co doprowadziło do śmieci na miejscu.

Urodzony w 1860 roku Jefferson Randolph Smith II już od najmłodszych lat parał się hazardem. Jego koronkowym sposobem naciągania klientów był tzw. “prize package soap racket” polegający na sprzedaży mydła, które w środku mogło być wypełnione dolarami. W rzeczywistości jedynymi szczęśliwcami, którym udawało się takowe znajdować, byli wyłącznie członkowie jego grupy. Dzięki temu oszustwu zyskał sobie przydomek “soapy”.

Po niezwykle owocnej działalności w Denver i w Kaliforni, Smith zdecydował się na przeniesienie do nowo powstałego miasta Skagway na Alasce. Zaledwie po kilku miesiącach działalności stał się tam “persona non grata”, do której nienawiść czuło wielu mieszkańców.

Ci zorganizowali się w Komitet 101, mający zwalczać współpracowników Soapy’ego. Do eskalacji doszło w lipcu 1898 roku, gdy gang Smitha dzięki oszustwu wygrał w karty pokaźną ilość złota od jednego z poszukiwaczy. Komitet domagał się zwrócenia kwoty obrabowanemu górnikowi, na co oczywiście gangster nie przystał.

8 lipca doszło do spotkania Komitetu, na które chciał przybyć (prawdopodobnie pijany) Smith. To, co wydarzyło się wówczas jest przedmiotem debaty. Wersja oficjalna, podana przez lokalną prasę, mówiła o zorganizowanej strzelaninie, która doprowadziła do natychmiastowej śmierci Soapy’ego i po 12 dniach także jednego z członków Komitetu, Franka Reida, który jako zabójca przestępcy szybko stał się bohaterem lokalnej społeczności. Z drugiej strony według Jeffersona Smitha[1] (prawnuka przestępcy) jego przodek padł ofiarą zasadzki.

Jefferson Randolph Smith II został pochowany niedaleko cmentarza w Skagway. Po śmierci swego przywódcy gang szybko upadł, a wielu jego członków trafiło do więzienia.


Krzysztof Izdebski

Fot. Soapy Smith i artykuł lokalnej gazety dotyczący okoliczności śmierci gangstera (Wikimedia Commons)


[1] Smith Jeff, Alias Soapy Smith: The Life and Death of a Scoundrel : the Biography of Jefferson Randolph Smith II, Juneau 2009.

Comments are closed.