Tego dnia 1943 roku na ul. Marszałkowskiej w Warszawie, miała miejsce akcja likwidacyjna Franza Bürkla
Akcja likwidacyjna Franza Bürkla, Akcja Bürkl to określenie na zamach na gestapowca przez żołnierzy harcerskiego oddziału „Agat”.
SS-Oberscharführer Franz Bürkl od września 1941 roku był funkcjonariuszem SS na Pawiaku, gdzie pełnił funkcję Zugführera, czyli szefa zmiany załogi oraz zastępcy komendanta. Dał się poznać jako sadystyczny oprawca więźniów, mordujący ich według własnego uznania, bez wyroku sądowego. Informacje jakie przedostawały się z Pawiaka donosiły o tym, że Bürkl w ciągu dwóch lat swej działalności zastrzelił lub powiesił w celach kilkudziesięciu więźniów.
Wobec zbrodni dokonywanych na Pawiaku, Kierownictwo Walki Podziemnej wydało rozkaz przeprowadzenia specjalnej akcji bojowej, której celem miał być Bürkl oraz jego najbardziej bestialscy współpracownicy.
Przeprowadzenie akcji zlecono oddziałowi specjalnemu Kedywu KG AK „Agat”, a samo wykonanie akcji likwidacyjnej plutonowi phm. Jerzego Zborowskiego ps. „Jeremi”.
Akcję wykonano we wtorek, 7 września o godz. 9:58 na ul. Marszałkowskiej. Cała akcja trwała około 90 sekund. Bürkl został zlikwidowany. Oprócz niego, nie licząc rannych, zginęło prawdopodobnie 4-5 Niemców. Część z nich przypadkowo przyłączyła się do strzelaniny i została wybita przez osłonę głównych wykonawców wyroku. „Agat” bez strat opuścił samochodem miejsce akcji. W odwecie za zabicie Bürkla Niemcy 8 września 1943 r. rozstrzelali około 30 osób.
Na zdjęciu warszawskie graffiti z czasów II wojny światowej, wykonane w czerwcu 1943 przez harcerzy z OMS „Wawer”. Napis „Pawiak Pomścimy” odnosił się do masowych egzekucji więźniów Pawiaka przeprowadzanych w tym okresie przez niemieckich okupantów.