30 czerwca 1943 roku Stefan Rowecki „Grot” został aresztowany przez Gestapo

Tego dnia 1943 roku Gestapo aresztowało komendanta głównego Armii Krajowej generała Stefana Roweckiego „Grot”

General Stefan Rowecki „Grot” z uwagi na znaczenie stanowisk, które piastował w polskim ruchu oporu, znalazł się na pierwszym miejscu niemieckiej listy poszukiwanych Polaków na której widniało 165 nazwisk najaktywniejszych dowódców polskiej konspiracji.

Gestapo utworzyło specjalną komórkę, która tropiła przywódców polskiego podziemia i dysponowała rysopisem Grota oraz jego personaliami. Wiosną 1943 roku na trop Roweckiego wpadł członek siatki NKWD w Warszawie Bogusław Hrynkiewicz. Mimo prób przekonania zwierzchników na likwidację generała Roweckiego, kierownictwo Polskiej Partii Robotniczej nie wyraziło na to zgody.

Rowecki poruszał się bez obstawy wierząc, że przed aresztowaniem uchroni go wtopienie się w tłum, dobra orientacja w mieście, zmiana wyglądu zewnętrznego oraz doskonale podrobiona Kenkarta. Rowecki został aresztowany 30 czerwca 1943 roku w mieszkaniu przy ul. Spiskiej 14 m. 10, po tym wydali go agenci Gestapo ulokowani w wywiadzie Armii Krajowej:

  • Blanka Kaczorowska,
  • Ludwik Kalkstein
  • oraz Eugeniusz Świerczewski.

Grot został przewieziony do Berlina, gdzie stanowczo odrzucił propozycję wspólnej działalności antybolszewickiej. W lipcu 1943 roku jako więzień honorowy został osadzony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Po wybuchu powstania warszawskiego w nocy z 1 na 2 sierpnia około godziny 3:00 generał Stefan Rowecki „Grot” został zamordowany z rozkazu Heinricha Himmlera. W chwili śmierci miał 49 lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*