23 maja 1945 roku Heinrich Himmler rzekomo popełnił samobójstwo

Tego dnia 1945 roku w Lüneburgu Heinrich Himmler rzekomo popełnił samobójstwo poprzez połknięcie cyjanku potasu,

Heinrich Himmler to jeden z głównych przywódców Niemiec hitlerowskich i zbrodniarzy II wojny światowej. Współtwórca i szef kolejno – SS od 1929 roku, Gestapo od 1934, policji od 1936, minister spraw wewnętrznych od 1943. Był odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie.

Podczas rewizji osobistej odnaleziono przy nim jedną fiolkę z trucizną, lecz nie przeszukano mu ust – następnie, kiedy przystąpiono do tego, Himmler przegryzł fiolkę z cyjankiem. Tuż przed śmiercią krzyknął „Ich bin Heinrich Himmler!”.

Dokumenty z sekcji zwłok zostały utajnione na okres 100 lat czyli do roku 2045. Nie ma więc niepodważalnych dowodów na to, iż Himmler rzeczywiście popełnił samobójstwo, a także jakie były losy jego ciała. Badacze ustalili, że marszałek Bernard Law Montgomery rozkazał pochować zwłoki Himmlera w potajemnym miejscu – najprawdopodobniej w lesie nieopodal Lüneburga.

Żadnej z osób najbliższych Himmlerowi, bratu Gebhardowi i kochance Hedwig Potthast nie pokazano zwłok, chociaż się tego domagali. Lekarz dokonujący sekcji zwłok domniemanego Himmlera, podpułkownik Browne, przyznał, że na twarzy nie było blizny, jaką autentyczny Himmler miał po ranie otrzymanej w pojedynku na szpady w 1921 roku.

W raporcie kapitana M.C. Bonda, który dokonał oględzin ciała tuż po samobójstwie, nie ma też wzmianki o bliźnie, jaką Himmler miał na prawym ramieniu – był to ślad po ranie zadanej przez pocisk, został trafiony przez przypadek w czasie zamachu na Hitlera w Scharfheide 20 czerwca 1943.

(Zdjęcie – ciało Heinricha Himmlera, leżące na podłodze w kwaterze głównej 2 Armii Brytyjskiej, po tym jak zażył cyjanek. Zdj. – Imperial War Museums)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*