750 tys. na starożytne baseny gromadzące wodę dla Jerozolimy

Starożytne baseny gromadzące wodę dla Jerozolimy zostaną wkrótce odnowione z pomocą 750 tys. dolarów. Koszty odrestaurowania w pełni chcą pokryć Stany Zjednoczone.

Nie jest dla nikogo tajemnicą iż tereny suche nie sprzyjają egzystencji dużych skupisk ludzkich. By takowe mogły wytrzymać w niesprzyjających warunkach potrzebne są systemy z których pomocą woda pitna dostępna będzie dla mieszkańców. Z takimi problemami ludzkość borykała się od wieków i od takich samych czasów próbowano temu zaradzić. Rozwiązaniem były kanały, akwedukty i baseny gromadzące słodką wodę. Te dzieła ludzkich rąk wciąż służą bądź dotrwały do naszych czasów wprost z czasów antycznych. Przykładem są chociażby baseny zasilające wodą Jerozolimę.

Dzięki konsulatowi amerykańskiemu konstrukcje pamiętające jeszcze czasy Heroda Wielkiego odzyskają dawną świetność i znów staną się atrakcją turystyczną. Rozumiejąc słowa konsula, Donalda Blome’a, inwestycja finansowa Stanów Zjednoczonych to nie tylko ochrona miejsc historycznych, ale także siedlisk ludzkich w dzisiejszej rzeczywistości. Baseny stając się turystyczną perełką zmażą zarazem swoją złą sławę spowodowaną przez kilka utopień jakie miały w nich miejsce ok. 1993 roku.

Maksymilian Krasoń

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*