9 maja 1987 roku miała miejsce katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

Tego dnia 1987 roku w lesie kabackim doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”, w której zginęły 183 osoby (11 członków załogi i 172 pasażerów)

Katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62M „Tadeusz Kościuszko” według śledztwa była spowodowana awarią silnika, pożarem w luku bagażowym, który po rozprzestrzenieniu uszkodził układ sterowania trymerem, co spowodowało, że samolot leciał niejednostajnie – na przemian opadając i wznosząc się, oraz utratą sterowności samolotu.

Niecałe 6 kilometrów od lotniska samolot rozbił się w lesie kabackim po tym jak nie udało się zlikwidować kolejnego wahnięcia maszyny. O godzinie 11:12:13 samolot Ił-62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko zaczął ścinać pierwsze drzewa, a ostanie zarejestrowane słowa z pokładu samolotu należały do kapitana Zygmunta Pawlaczyka: Dobranoc! Do widzenia! Cześć! Giniemy!

Katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62M „Tadeusz Kościuszko” była największą pod względem ofiar katastrofą lotniczą w Polsce.

(Na zdjęciu Ił-62 o nr. rej. SP-LBG, który uległ wypadkowi. Zdjęcie wykonane na lotnisku Nowy Jork-JFK siedem miesięcy przed katastrofą. Źródło zdjęcia: Wikiemdia Commons).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*