Modlin – widok koszar obronnych po ich stronie północnej.

9 października 1831 roku miała miejsce kapitulacja Twierdzy Modlin

Tego dnia miała miejsce kapitulacja Twierdzy Modlin 1831 roku

Kapitulacja Twierdzy Modlin 1831 roku miała miejsce w trakcie powstania listopadowego.

Inny wpis z kalendarium: 29 września 1939 roku miała miejsce kapitulacja Twierdzy Modlin

Budowę twierdzy Modlin nakazał Napoleon w ramach ufortyfikowania przyczółków w Wyszogrodzie, Modlinie, Serocku i Pradze w 1806 roku. Obrona Twierdzy Modlin 1831 roku była jej II obroną. Pierwsza nastąpiła po klęsce Napoleona pod Moskwą.

W czasie istnienia Królestwa Polskiego w twierdzy przebywały nieliczne jednostki polskiej i rosyjskiej armii. W okresie powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej z 1831 została przygotowana do obrony i częściowo wzmocniona fortyfikacjami polowymi, a jej komendantem w tym czasie mianowano gen. Ignacego Ledóchowskiego.

W okresie letnim nie doszło do ataku na twierdzę, natomiast po kapitulacji Warszawy w 1831 roku do twierdzy weszła większość wojsk polskich, jednak niedługo po tym armia opuściła Modlin i udała się w stronę Płocka.

25 września nastąpiło okrążenie Twierdzy Modlin przez wojska rosyjskie, a w chwili przekraczania przez armię granicy pruskiej obrona stała się bezcelowa. 9 października ogłoszona została kapitulacja twierdzy, która stanowiła przedostatni punktu oporu powstania listopadowego.

Comments are closed.