29 września 1939 roku skapitulowała Twierdza Modlin

16 września dowódca niemieckiego II Korpusu Armijnego generał Adolf Strauss wydał rozkaz natarcia na Twierdzę, które miało nastąpić 18 września.

17 września obrońcy twierdzy przez cały dzień zmagali się z ciężkimi bombardowaniami lotniczymi. W nocy z 17 na 18 września siły II Korpusu Armijnego wsparła Dywizja Pancerna „Kempf”.

18 września ruszyły systematyczne niemieckie natarcia na Modlin, wsparte silną artylerią i atakami lotnictwa. Niemiecka 228 Dywizja Piechoty uderzyła również na Nowy Dwór Mazowiecki lecz natarcie został odparte przez żołnierz z 32 Pułku Piechoty z 8 Dywizji Piechoty, który mógł liczyć na wsparcie 1 Dywizjonu 8 Pułku Artylerii Lekkiej oraz 2 Dywizjonu 4 Pułku Artylerii Ciężkiej.

21 września po pokonaniu wojsk polskich w bitwie nad Bzurą, pod Twierdzę Modlin podszedł od południa niemiecki XV Korpus Zmotoryzowany dowodzony przez generała Hermanna Hotha. Dzień później korpus rozbił pod Łomiankami improwizowaną grupę generała Bołtucia i zamknął rejon Modlina z kierunku Południowego, oddzielając go od oblężonej Warszawy.
24 września siły niemieckie rozpoczęły przygotowania do generalnego natarcia na Twierdzę Modlin, które miało nastąpić 29 września.

27 września II Korpus Armijny zaatakował Twierdze od południa lecz natarcie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.

28 września z powodu braku amunicji, żywności i wody oraz wyczerpania polskiej załogi Twierdzy Modlin nastąpiło zawieszenie broni.

29 września generał Wiktor Thommée na szosie do Jabłonny w rejonie Suchocina podpisał akt kapitulacji. Po ogłoszeniu rozejmu SS-mani z Dywizji Pancernej „Kempf” zaatakowali pod Zakroczymiem polskie pozycje i znajdujących się tam żołnierzy z 2 Dywizji Piechoty Legionów, którzy przygotowywali się do złożenia broni. Niemcy zamordowali około 500 polskich jeńców oraz 100 osób cywilnych.

Straty polskie poniesione podczas obrony twierdzy to 1907 zabitych i 4000 rannych, Straty niemieckie to 900 zabitych i 670 rannych.

(Na zdjęciu: Modlin – widok koszar obronnych po ich stronie północnej. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*