Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości | Recenzja

Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości – August Kubizek

Wiele osób, niekoniecznie zawodowych historyków, jest w stanie powiedzieć kim był Adolf Hitler oraz co zgotował Europie. Jednak niewielu jest w stanie wyobrazić sobie zbrodniczego wodza III Rzeszy jako szesnasto-siedemnastolatka. Powodem takiej sytuacji jest deficyt materiału wspomnieniowego z tegoż okresu. I tą lukę bardzo skutecznie może zapełnić wspomnienie Augusta Kubizka, który nie tylko przyjaźnił się z Adolfem Hitlerem, ale także mieszkał z nim w Wiedniu przez okres blisko roku.

Książka do nabycia w księgarni Wolum.pl – Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości

August Kubizek nigdy nie osiągnął wysokich pozycji w III Rzeszy. Jednak jako przyjaciel Adolfa Hitlera cieszył się pewną jego ochroną. Między innymi kształcenie trzech synów Kubizka zostało sfinansowane przez Kancelarię III Rzeszy. Jednak życie na marginesie nazistowskich salonów nie uchroniło go przed aresztowaniem przez aliantów. Jedyne, co mu pozostało po okresie znajomości z Führerem to koperta, w której znajdowały się pocztówki oraz kilka szkiców wykonanych przez Hitlera.

Jako jedyny towarzysz najtrudniejszego okresu w życiu przyszłego dyktatora, Kubizek był świadkiem bezcennym zarówno dla nazistowskich towarzyszy partyjnych, jak i dla zwycięzców II wojny światowej. Właśnie z tego powodu niejednokrotnie poddawano w wątpliwość w miarę pozytywny (a na pewno wzbudzający litość) obraz młodzieńca pełnego zapału i idei, ale wciąż prześladowanego przez zły los. Być może powodem takiej narracji był charakter samego Kubizka. Jako bardzo uległy, wycofany i momentami nie mający własnego zdania był idealnym, wiernopoddańczym słuchaczem dla maniakalnego i lubiącego dominować Hitlera. Nie wyjaśniony jest także po dzień dzisiejszy wpływ na piśmiennictwo Kubizka złożona mu przez partię nazistowską oferta naszkicowania portretu Führera z lat młodości. Jednak o tych wszystkich zastrzeżeniach dowie się czytelnik z obszernego i wyczerpującego wstępu autorstwa Marka Kornata.

Książka Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości jest zapewne frapującą lekturą dla każdego czytelnika. „Zawodowy” historyk może mieć rozliczne wątpliwości (szczególnie po lekturze wstępu Kornata), jednak książka jest bardzo dobrym materiałem źródłowym. Oczywiście przy zachowaniu wymaganej (choć idącej ostatnio w całkowite zapomnienie) krytyki źródła. Dla czytelnika nie będącego historykiem z zawodu, wspomnienia Augusta Kubizka pozwolą na zupełnie inne spojrzenie na biografię Adolfa Hitlera. Czasami bowiem można odnieść wrażenie, że w ogólnym spojrzeniu umyka fakt, że Führer był kiedyś młodzieńcem, a jego przekonania nie były aż tak radykalne (by nie rzecz zbrodnicze) jak w okresie walki o władzę i już po jej zdobyciu.

Wydawnictwo Vesper jest bodaj pierwszym, które pokusiło się o wydanie polskiej wersji wspomnień Kubizka. Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ teraz zapoznanie się z tym niezwykłym źródłem możliwe jest bez gruntownej znajomości języka niemieckiego. Co ciekawe przedstawione czytelnikowi wspomnienia nie zawierają ani uporczywej obrony, ani pełnego nienawiści ataku na Hitlera. Kubizek stara się pozostawić czytelnikowi osąd, a sam chce tylko zrozumieć. Choć może zabrzmi to kuriozalnie pozostał przyjacielem na zawsze.

Ocena recenzenta: 5/6

Daria Czarnecka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*