Alabastrowa głowa Aleksandra Wielkiego i inne zabytki

Monety sprzed 2 tysięcy lat, wapienne figurki i alabastrowa głowa Aleksandra Wielkiego powróciły do Egiptu po nielegalnej wywózce zabytków do Jordanii.

Zabytki trafiły do magazynów Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie zostaną poddane konserwacji. Jak wyjaśnił w przesłanym komunikacie Shaaban Abdel Hawd z departamentu repatriacji zabytków Ministerstwa Starożytności Egiptu. W 2015 roku Egipt i Jordania podpisały porozumienie, w którym zobowiązały się do współpracy podczas odzyskiwania i konserwacji skradzionych dóbr kultury. Dzięki temu porozumieniu możliwe było odzyskanie przez Egipt z powrotem swoich zabytków.

Wszystkie z 340 zabytków zostały skradzione, a następnie przeszmuglowane do Jordanii. Na nielegalny przewóz zabytków natknęła się jordańska służba celna w 2015 roku. Wszystkie przedmioty znajdowały się wewnątrz kontenera, którym przewożony był węgiel z egipskiego portu w Nuweibie.

Ostatnie lata to okres nasilenia się starań Ministerstwa Starożytności Egiptu na odzyskanie wywiezionych nielegalnie z tego kraju dóbr kultury. Od 2015 roku zostało odzyskanych ponad 400 zabytków w tym z Wielkiej Brytanii i Francji.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*