M. A. S. H – czyli Militaria Akcja Skwierzyna Historia. Piknik Militarny dla fanów wojskowości w dniach od 16 do 18 sierpnia

Po raz kolejny, bo już trzeci z rzędu miłośnicy militariów spotykają się na pikniku, który podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie na terenie Poligonu Wojskowego przy ul. Waszkiewicza 1 w Skwierzynie.

Impreza rozpocznie się już w piątek 16 sierpnia od uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego na rynku miejskim, po której nastąpi przejazd na poligon przy ul. Waszkiewicza.

Już od godziny 15.00 w piątek zapraszamy na część rekreacyjną podczas której będziecie można obejrzeć zgromadzony sprzęt wojskowy, zarówno historyczny jak i ten niedawno wycofany z użytkowania Wojska Polskiego (w tym unikalne zestawy rakietowe Krug! – prawdziwa gratka dla miłośników tego typu sprzętu).

Dla fanów pojazdów coś specjalnego – mianowicie możliwość przejażdżki sprzętem wojskowym po polu poligonowym, a dla tych, którzy wolą biernie brać udział w imprezie – będzie można obejrzeć prezentacje zgromadzonych grup rekonstrukcji historycznej i przygotowane przez rekonstruktorów dioramy.

Wieczorem natomiast organizatorzy zapraszają na koncert gwiazdy pikniku – zespołu LemON.

W sobotę głównym punktem imprezy będzie inscenizacja militarna obrazująca walki podczas II wojny światowej.

Dla tych, którzy będą chcieli odpocząć od huku wystrzelanych pocisków i terkotu silników, organizatorzy przewidzieli również występy lokalnych zespołów tanecznych oraz orkiestry i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  Wspólne śpiewy piosenek wojskowych i nie tylko!

Wieczorem koncert zespołu Milano oraz muzyka elektroniczna.

Niedziela jest to ostatni dzień pokazów sprzętu militarnego oraz zawody o tytuł Najlepszego Kierowcy – może są wśród naszych czytelników osoby, które pokuszą się o sięgnięcie tego tytułu…?

Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez współpracy z 35. Skwierzyńskim Dywizjonem Rakietowym OP oraz wsparcia i zaangażowania dowództwa 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP.

W tym roku impreza ma wymiar międzynarodowy gdyż realizowana jest wspólnie przez Skwierzyński Ośrodek Kultury i gminę Fredersdorf – Vogelsdorf z Brandenburgii. Piknik współfinansuje Euroregion Pro Europa Viadrina ze środków Funduszu Małych Projektów i Projektów Sieciowych.

A dla niewtajemniczonych mamy również trochę historii…

Skwierzyna w całym okresie powojennym związana jest z Wojskiem Polskim. Aktualnie w mieście stacjonuje 35. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej pod dowództwem ppłk. Dariusza Stróżewskiego. Od trzech lat dzięki współpracy gminy oraz dowództwa dywizjonu możliwa jest organizacja Pikniku Militarnego MASH. Impreza w założeniu organizatorów ma promować aktywne poznawanie historii oraz pokazywać najlepsze lokalne zespoły artystyczne.

Pierwsza edycja pikniku przyciągnęła o 2 tys. osób, ubiegłoroczną odwiedziło już ponad 5 tys., w tym roku organizatorzy liczą, że przybędzie jeszcze więcej miłośników historii, militariów oraz przede wszystkim dobrej zabawy!

Szczegółowe informacje o pikniku można uzyskać na stronie www.mash.skwierzyna.pl oraz na www.skwierzyna.pl.

Dla zainteresowanych ubiegłoroczną edycją imprezy – odsyłam do galerii zdjęć: http://www.skwierzyna.pl/dla-mieszkancow/galeria-zdjec-dlamieszkancow/dla-mieszkacw/mash-ii-3108-02092012.html

Informacji udzielił Mariusz Florczak z Urzędu Miejskiego w Skwierzynie; Referat Rozwoju, Promocji i Współpracy Zagranicznej.

Autor: Anita Świątkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*