Algieria wykupuje historyczne dokumenty na francuskiej aukcji

Ministerstwo Kultury Algierii podało do wiadomości informację o zakupieniu 600 historycznych dokumentów na publicznej francuskiej aukcji.

Dokumenty, które sięgają do okresu panowania imperium osmańskiego zostały zakupione przez władze Algierii w domu aukcyjnym Marambat-Malafosse (Tuluza, Francja). Jak podaje Ministerstwo, przez rząd zostało na aukcji zakupionych 600 historycznych map, rękopisów, fotografii oraz rzadkich książek. Zarówno tych z okresu osmańskiego, jak i tych z czasów wczesnej okupacji Algierii przez Francję. Ministerstwo nie podało jednak szczegółów dotyczących zawartości zakupionych dokumentów ani tych dotyczących ceny archiwaliów. Konkurencja na pozyskanie tych dokumentów była ponoć ogromna a szczególne zainteresowanie wykazywali francuscy kolekcjonerzy zabytków.

Obecność Osmańska na terenie Algierii trwała od roku 1518 do 1830, natomiast okupacja francuska trwała od 1830 roku do 1962. Władze Algierii od dawna oskarżały stronę francuską o bezprawne wywiezienie dziesiątek tysięcy ważnych dokumentów okresu osmańskiego przez francuskie siły kolonialne. Ministerstwo zakupiło te dokumenty, aby umożliwić algierskim naukowcom prowadzenie badań historycznych na podstawie wiarygodnych źródeł.

Fot.: Domena publiczna

Marcin Majchrzak


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*