Górnicze tradycje w herbach

Dobiega końca realizacja projektu „Górnicze tradycje Małopolski” przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Jego celem jest popularyzacja górniczych tradycji w Małopolsce.

– Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że obszar historycznej ziemi krakowskiej jest kolebką polskiego górnictwa. Tu w średniowieczu rodziło się górnictwo soli w Wieliczce i Bochni, srebra i ołowiu w Olkuszu i Sławkowie, a w XVIII i XIX wieku także węgla kamiennego i ropy naftowej. Tradycje górnicze są widoczne w herbach miast i gmin, gdzie umieszczano narzędzia pracy lub inne symbole górnicze. W Małopolsce jest kilkanaście miast i gmin, które w swoich herbach mają lub miały takie elementy. Historia górnictwa w Małopolsce powoli dobiega końca, a zawód górnika i związane z tym tradycje odchodzą do przeszłości. Dlatego chcieliśmy przybliżyć historię górnictwa i związanych z nim herbów miejskich. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

W ramach projektu zostały zrealizowane dwa filmy dokumentalne pod wspólnym tytułem „Górnicze tradycje Małopolski zachodniej w heraldyce”.  Pierwszy zatytułowany „Srebrne Miasta” dotyczy tradycji wydobycia rud ołowiu, srebra i cynku w rejonie olkusko – bolesławskim. Drugi zatytułowany „Miasta na węglu” przybliża historię górnictwa węglowego w Zagłębiu Krakowskim. W filmach zostały zaprezentowane „górnicze” herby wybranych miast i gmin, zbiory lokalnych muzeów, a także archiwalne fotografie i mapy. Filmy można obejrzeć na kanale Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” na portalu YouTube, który znajdziecie TUTAJ.

Została także opracowana książka „Górnicze tradycje Małopolski w heraldyce”, w której przedstawiono historię herbów prawie dwudziestu górniczych miast i gmin historycznej ziemi krakowskiej. W publikacji znajduje się także krótki rys historyczny górnictwa na tym terenie, a także przykłady współczesnego wykorzystania symboli górniczych oraz prezentacja tradycji górniczych w zbiorach lokalnych muzeów. Jeszcze przed świętami książka trafi do bibliotek publicznych w miejscowościach, których herby zostały opisane w publikacji. Książka w formie pliku pdf będzie także dostępna w internecie. Projekt „Górnicze tradycje Małopolski” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski”. Sponsorem projektu jest Boltech sp. z o.o., a patronami medialnymi: Przegląd Olkuski, portal Historykon.pl oraz Gazeta Jurajska.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*