Angielscy męczennicy reformacji | Recenzja

Ks. Jan Badeni TJ, Angielscy męczennicy reformacji

W Anglii reformacja rozwijała się w specyficzny sposób i choć zwykle kojarzona jest z osobą króla Henryka VIII, to postać ta jedynie zapoczątkowała cały proces zmian o charakterze religijnym w tym kraju, a mających wydźwięk polityczny, społeczny i gospodarczy. W obronie wiary katolickiej zginęło wielu Anglików, również ponad sto lat po rozpoczęciu procesu reformacji. O wybranych traktuje książka Angielscy męczennicy reformacji.

Autorem książki wydanej w 2016 roku jest żyjący w latach 1858–1899 ksiądz Jan Badeni. Był działaczem społecznym na terenie Galicji i autorem wielu dzieł, m. in. Św. Stanisław Kostka (1887), Życie św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu Tow. Jezusowego (1893), Ruch ludowy w Galicji (1895), Obrazki z krakowskiej nędzy (1897), Błogosławieni męczennicy angielscy: Edmund Campion, Aleksander Briant i Tomasz Cottam (wyd. pośmiertne 1901), a także dwudziestu siedmiu broszur i ponad stu pięćdziesięciu artykułów.

Książka została podzielona na siedem części. Pierwszy rozdział został poświęcony męczennikom za panowania króla Henryka VIII, gdzie szczególną uwagę powinien czytelnik zwrócić na postać Tomasza Morusa. Drugi rozdział został poświęcony męczennikom za panowania królowej Elżbiety I. Trzeci rozdział został w całości przeznaczony dla osoby Edmunda Campiona, a kolejny Aleksandra Brianta. Następny opisuje życie Tomsza Cottama. Dwa ostatnie rozdziały zatytułowano Więzienie, tortury i wyrok śmierci oraz Śmierć za wiarę. Koniec książki wieńczy lista błogosławionych męczenników angielskich dokonana przez papieża Leona XIII.

Ponieważ książka została pisana wiele lat temu, autor określa męczenników jako błogosławionych, gdyż dopiero w 1970 roku czterdziestu męczenników z Anglii i Walii zostało kanonizowanych. Warto zaznaczyć, że kanonizacja nastąpiła w intencji nawrócenia Anglii na wiarę katolicką.

Brakuje wstępu wydawcy, który wprowadza do tematu i informuje Czytelnika, że książka została napisana ponad sto lat temu. Nieobeznanego z tematem Czytelnika może to wprowadzić w spory błąd i jest to spory minus całości pozycji. Brak także przypisów i redakcji, która jest konieczna przy przedrukach z innej epoki.

Wydawnictwo: Prohibita

Ocena recenzenta: 3/6

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*