Animacja, która zmienia sposób postrzegania skali ofiar II wojny światowej

Ilość ofiar II wojny światowej jest powszechnie znana, jednakże już na nikim nie robi wrażenia. Pewien Amerykanin postanowił zmienić to i stworzył animację, przypominającą ofiary konfliktu i która nikogo nie pozostawi obojętnym.

Chcę opowiedzieć o dziesiątkach milionów ludzi, którzy stracili swoje życie w trakcie wojny – mówi narrator. Film obrazuje dane o ofiarach wojny jak małe sylwetki ludzi. Każda z nich odpowiada tysiącu ofiar. Osobno przedstawiane są straty cywilne i wojskowe.

Animacja przedstawia również straty poniesione przez Polskę. Możemy się z niej dowiedzieć, że wśród żołnierzy większość ofiar przypada na czas już po wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Duża część z nich to działacze polskiego podziemia.
Jeżeli chodzi o ludność Polski, to dokument dobitnie ukazuje, że Polska straciła 16% ludności, a co za tym idzie procentowo więcej niż jakiekolwiek inne państwo.

The Fallen of World War II from Neil Halloran on Vimeo.

One Comment

  1. Jan Jabłoński

    Bardzo ciekawy sposób prezentacji i porównania. Niestety nie ma ani słowa o tym, że ZSRR również rozpoczęło II wojnę światową i jest tu przedstawione wyłącznie jako aliant. Jak również określenie „Niemcy” pada tylko w odniesieniu do ofiar, w opisie agresji są „naziści”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*