Archeolodzy na tropie średniowiecznych siedzib rycerskich

W Pniowie i Starych Tarnowicach doszło do ciekawych odkryć, dokonanych przez badaczy z Muzeum w Gliwicach. Dzięki zastosowaniu nowych metod natrafiono na liczne pozostałości po średniowiecznych siedzibach rycerskich.

 Na terenie Górnego Śląską znanych jest kilkadziesiąt kopców ziemnych, tzw. „grodzisk stożkowych”. W ramach funduszy Muzeum w Gliwicach przeprowadzono badania na kopcach położonych w Pniowie i Starych Tarnowicach. Użyto m.in. magnetometru, który umożliwia wykrywanie pod powierzchnią anomalii magnetycznych, a dzięki temu obiektów archeologicznych.

Są to badania nieinwazyjne, które pozwalają na rozpoznanie stanowisk archeologicznych jeszcze przed planowanymi wykopaliskami.

Dzięki temu gliwiccy badacze natrafili na pozostałości wież rycerskich. Prawdopodobnie pod powierzchnią znajdują się fosy, palisady, a także inne tzw. warstwy kulturowe związanych z ich użytkowaniem. W średniowieczu wieże były powszechnym miejscem gdzie mieszkali rycerze orz ich bliscy. Niestety, póki co wiedza na temat tamtych mieszkańców jest ograniczona. Potrzeba kolejnych badań, które rzucą nowe światło to niecodzienne znalezisko. Archeolodzy złożyli już wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o odpowiednie dofinansowanie.

Źródło: Naukowa w Polsce, serwis PAP poświęcony polskiej nauce

Fot.: Muzeum w Gliwicach. Fot. Wikipedia Commons.

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*