Sofiówka, miłosny dar dla kurtyzany

Dnia 3 stycznia wspominaliśmy przykrą dla Polaków datę, która na 123 lata wytarła naszą ojczyznę z map politycznych świata. Rok 1795 był dla wszystkich Polaków czasem cierpienia, smutku i upodlenia ze strony trzech ościennych zaborców. Warto jest zatem wspomnieć przy okazji osobę Szczęsnego Potockiego, słynnego zdrajcę polskiego narodu, który walnie przyczynił się do upadku ukochanej ojczyzny. Róża Trembecka, historyk i miłośnik kultury polskiej w dziewiętnastym stuleciu, zawsze mawiała, że nie rozumie dlaczego Potocki dla ukochanej kobiety, jaką była znana w Europie kurtyzana, wydał 15 milionów polskich złotych na założenie dla niej pięknego parku, a ukochaną ojczyznę wpędził w lata politycznego niebytu.

Rodzina Potockiego

Stanisław Szczęsny Potocki
Stanisław Szczęsny Potocki

Szczęsny Potocki urodził się w roku 1751 w Tartakowie, koło Krystynopola. Zmarł on natomiast dnia 14 marca 1805 roku w Tulczynie. Był on politykiem o orientacji prorosyjskiej. Był także generałem lejtnantem komenderującym Dywizją Ukraińską, Podolską i Kijowską. Używał on tytułu polskiego hrabiego, jednak nigdy nie został mu on przyznany. Szczęsny miał starszą siostrę Mariannę oraz trzy młodsze: Antoninę, Pelagię i Ludwikę. Kształcony był w domu rodzinnym, pod kierunkiem swojej matki. Prawdopodobnie fatalnie posługiwał się on formą pisaną ojczystego języka, a także źle pisał i czytał w języku francuskim. Bardzo słabiutkie wyniki jego nauki bardzo irytowały jego rodziców, którzy dla syna pupilka upatrywali znakomitą przyszłość, myśląc nawet o tronie Rzeczypospolitej dla niego, którego nie udało się zdobyć jego ojcu. Jako młodzieniec został on rotmistrzem wojskowym w armii Nikołaja Repnina, wielkiego wroga korony polskiej.

Pierwsze małżeństwo

O mariaż ze Szczęsnym, synem najbogatszego magnata Rzeczypospolitej, ubiegało się wiele rodzin. Jednak Szczęsny ożenił się potajemnie w wieku lat 18 z Gertrudą Komorowską, która wkrótce po ujawnieniu małżeństwa została porwana przez jego nadwornych kozaków i zamordowana. Zwłoki jej wrzucone zostały do przerębli. Załamany moralnie u progu życia Szczęsny próbował popełnić samobójstwo z powodu tragicznego zgonu ciężarnej żony.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*