Czy wiesz, które miasto jest najstarsze w Polsce?

Miast w Polsce jest wiele a ich początki giną w mrokach dziejów. Jednak jest jedno miasto na Śląsku, które według zachowanych dokumentów jest najstarszym miastem na prawie magdeburskich w naszym kraju.

Leży ono nad rzeką Kaczawą i znane jest z tego, iż w średniowieczu wydobywano tam złota i bazalt. W dawnych wiekach zwane było Złotą Górą, dzisiaj nosi nazwę Złotoryja.

Pod koniec XII wieku osiedlali się w nim osadnicy niemieccy, którzy zajmowali się górnictwem i rozpoczęli w tym rejonie wydobycie złota. Prawa miejskie w 1211 roku nadał osadzie książę śląski Henryk I Brodaty. Czy to oznacza, że wcześniej nie było miast i nie ma starszych w naszym kraju?

Nie. Jednak jest to najstarsza udokumentowana lokacja na ziemiach polskich na prawie magdeburskim, co pod względem prawnym czyni Złotoryję najstarszym miastem Polski.

W 1328 roku miasto Złotoryja wraz z księstwem legnickim stała się lennem Czech i dopiero po drugiej wojnie światowej wróciła w granice Polski.

AW

Zdjęcie Wikimedia Commons

7 komentarzy

  1. gó*no prawda Kalisz WLKP jest najstarszym miastem w Polsce! .

    • Jest najstarszą osadą założoną na ziemiach obecnej Polski ponieważ założono około 850 roku, ale prawa miejskie otrzymał przed 1268 roku i dopiero wtedy formalnie Kalisz stał się miastem. Natomiast Złotoryja takie prawa posiada od 1211 roku, o czym powiadamia ten artykuł.

    • Czytanie ze zrozumieniem takie trudne …

  2. Anonimowy gość

    Zwykła farsa…

  3. Kalisz ma najstarszą metrykę pisaną. Klaudiusz Ptolemeusz opisał to miasto. Próbowano je co prawda umiejscowić w innym miejscu, ale nie znajdowano na to dowodów historycznych i archeologicznych.

  4. Macie rację, ale autor zrobił wybieg i napisał że na prawie magdeburskim najstarszym jest miasto Złotoryja. Jeżeli Biskupin w VIII w p.n.e. był grodem i tam odbywały się targi to czy nie jest starszym miastem, co prawda na dziś niezamieszkałym. Źródła archeologiczne wskazują na osadnictwo typu miejskiego kilka tysięcy lat wstecz. Z tego artykułu wynika tyle, ze historia Polski zaczęła się od chwili gdy Niemcy zaczęli o niej pisać, a tak przecież nie było.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*