Odnaleziono mającą ponad 300 lat idealnie zachowaną księgę

Niedaleko Petersburga archeolodzy, badając wrak statku, który zatonął prawie 300 lat temu, natrafili na świetnie zachowaną księgę z tego okresu.

Archeolodzy z Centrum Badań Podwodnych Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego prowadzili prace badawcze w miejscu, gdzie spoczywał wrak przemytniczego statku Archanioł Rafał, który zatonął niedaleko Petersburga w 1724 roku.

Odnaleziona przez nich księga wyróżnia się niezwykle dobry stanem, zwłaszcza jak na tak wiekowy przedmiot. Jest to psałterz luterański wydany w 1692 roku. W 1724 roku wolumin trafił na należący do przemytników niemiecki statek Archanioł Rafał, który płynął do dzisiejszego Petersburga. Jednostka wiozła wiele cennych tkanin, skóry i inne wartościowe przedmioty. Statek został uwięziony pomiędzy krami lodu, które ostatecznie zniszczyły kadłub i zatopiły jednostkę. Przez następne 3 tygodnie lokalni chłopi próbowali wyciągnąć możliwie dużą część cennego ładunku. Nie wszystko udało się im jednak uratować. Teraz naukowcy trafili na księgę, która przeleżała pod drewnianą beczką 3 stulecia i zachowała się w znakomitym stanie. Jest to niezwykle cenny przedmiot, który może dostarczyć wielu informacji o tych czasach.

Księga trafiła do pracowni konserwatorskiej, tam zostanie zabezpieczona przed zniszczeniem. Potem najpewniej trafi do jednego z rosyjskich muzeów.

Źródła: divers24.pl

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*