Kajdanki

Archeolog i konserwatorzy zabytków oskarżeni o ponad 300 przestępstw

Ponad 300 zarzutów zostało postawionych przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku archeologowi i konserwatorom zabytków. Jest to efekt wieloletniego śledztwa, którego finał znajdzie się w Sądzie Okręgowym w Słupsku.

Przed sądem staną, były pracownik z ogromnym doświadczeniem słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, archeolog pracujący na tym terenie oraz dwaj pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Rzecznik Prokuratury Rejonowej w Gdańsku Maciej Załęski informuje, że przestępstwa popełnione w latach 2005-2012 zaskakują swoim rozmachem. Podejrzani oskarżeni są o ponad 300 przestępstw, w tym nadużycie uprawnień, fałszowanie dokumentacji przyjmowanie i wręczanie korzyści majątkowych oraz poświadczenie nieprawdy. Dodatkowo są podejrzani o wykonywanie fikcyjnych badań archeologicznych i wyłudzanie w związku z tym wynagrodzenia.

Prokuratura uważa, że podejrzani w ciągu trwania tego procederu uzyskali w ten sposób korzyści majątkowe na sumę przekraczającą 1 700 000 zł.

Podejrzani nie przyznają się do winy, a za popełnione przestępstwa grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: prk24.pl
Fot. Wikimedia Commons

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*