Badania radiowęglowe pestek mogą pomóc w ustaleniu siedziby starożytnego królestwa Yamataikoku

Japońscy naukowcy przebadali metodą datowania radiowęglowego tysiące pestek odkopanych na obszarze stanowiska Makimukugaku. Ustalono, że zostały one zebrane między rokiem 135 a 230, co daję prawdopodobieństwo, że w tym miejscu znajdowało się królestwo Yamataikoku, będące protoplastą dzisiejszej Japonii.

Królestwo Yamataikoku to starożytne państwo, którego istnienie potwierdza Gishiwajinden, książka historyczna pochodząca ze starożytnych Chin. Według niej miało ono istnieć od końca II wieku do połowy III, do śmierci królowej Himiko. Sporna jest jednak jego lokacja. Pewne jest to, że istniało ono na terenie dzisiejszej Japonii. Część historyków lokuję królestwo na wyspie Kyushu. Pozostali opowiadają się za regionem Kinki, w którym znajduję się prefektura Nara. W tej prefekturze położone jest stanowisko archeologiczne Makimukugaku. Na jego obszarze w 2010 roku dokonano wykopaliska pestek brzoskwiń, a także fragmentów naczyń, koszy oraz roślin. Niedawno te artefakty zostały poddane badaniu metodą datowania radiowęglowego. Ustalono, że pochodzą z okresu między 135 a 230 rokiem. Kaoru Terasawa, dyrektor Centrum Badań Makimukugaku powiedział, że te daty pokrywają się z tymi, które centrum przyjęło jako prawdopodobne.

Datacja ta wywołała jednak spór w środowisku japońskich archeologów. Chuhei Takashima, zwolennik lokacji królestwa na wyspie Kyushu podważył zasadność datowania murów na podstawie znalezionych w ich okolicy pestek. Yoshimo Nakamura, emrytowany profesor Nagoya University i zwolennik lokacji w prefekturze Nara przeprowadził własne badania. Posłużył się metodą spektrometrii masowej. Zbadał 15 pestek konkludując, że pochodzą one z okresu między 100 a 250 rokiem. Wraz z nimi zbadał znalezione ziarna melona i fragmenty naczyń. Badania dały podobny rezultat.

Źródło: asahi.com, archaeology.org, inquisitr.com
Fot. Wikimedia Commons

Damian Sideł

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*