Odkryto kamień młyński w Cleveland

Podczas porządkowania terenu pod nowy park w Cleveland odkryto stary kamień młyński. Taylor Spring jest uznawane za miejsce, gdzie miało swój początek obecnie miasto Cleveland, stolica hrabstwa Bradley, w stanie Tennessee.

Podczas odgruzowywania ekipa odnalazła stary kamień i postanowiła go wyrwać. Jednak będąca w pobliżu mieszkanka miasta, Tonya Brantley stwierdziła, że jest to cenny artefakt i skontaktowała się z lokalnym historykiem, Debbie Moore. Następnie ona nakazała do czasu wyjaśnienia sprawy pozostawić stary kamień z powrotem na swoim miejscu.

Członkowie komitetu budowy parku byli nieco zaskoczeni tym odkryciem. Podczas zebrania radny Richard Banks stwierdził, że siła strumienia i źródła wydaje się nie wystarczająca, by poruszyć młyński kamień. Jednak zdaniem historyka, Bob George’a w 1906 r. w tym miejscu, gdzie odnaleziono kamień właścicielem nieruchomości była dawna firma Cleveland Miling. Przedsiębiorstwo chciało wówczas stworzyć zapory, które mogłyby zwiększyć siłę strumienia wystarczającą do uruchomienia młyna. Komitet budowy parku stwierdził również, że archeologowie z Uniwersytetu Tennesse i Uniwersytetu Lee niedokładnie zbadała teren w poszukiwaniu artefaktów. Członek komisji Alan Jones powiedział, że: być może znaleźliśmy rzeczywisty kamień młyński z Taylor Place, który znajdował się w źródle. Jeśli tak, to byłby pierwszy prawdziwy artefakt odnaleziony w tym miejscu.

Taylor Place było skupiskiem 13 budynków i wielu rodzin, które osiadły wokół źródła, co dało początek miastu. Przyszłość starego kamienia młyńskiego jest jeszcze nie znana. Najprawdopodobniej artefakt zostanie włączony do projektu nowego parku. W miejscu odnalezienia kamienia postanowiono tymczasowo postawić znak informacyjny. Ustalono również datę pierwszego otwarcia parku – na 1 czerwca 2017.

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*