Bitwa o Poznań – fotomontaż

Inspiracją do stworzenia tej galerii była podobna akcja w jednym z holenderskich miast. Upamiętniała ona walki z Operacji Market Garden. 

Widziałem wiele fotomontaży zdjęć historycznych z Polski, ale zawsze były one na zasadzie przed i po. Dla Warszawy zrobiono kiedyś nieco bardziej skomplikowane fotomontaże, ale głównie przedstawiały one budynki. Mi zależało na pokazaniu bitwy, czyli użyciu zdjęć z wrakami czołgów, sprzętu bojowego, żołnierzy etc. Dodatkowo postanowiłem wykorzystać niesamowitą serię książkową Festung Posen z wydawnictwa Pomost. Dokumentuje ona bardzo precyzyjnie walki o Poznań; można się dowiedzieć np. co działo się w konkretnym domu, na konkretnej ulicy, jak zniszczono konkretny budynek. Co najważniejsze, serie te są pełne cytatów jeszcze żyjących weteranów. Tak szczegółowych opracowań nie ma chyba żadne inne miasto w Polsce poza Warszawą.
Sama produkcja była już dość prosta. Zaopatrzeni w wydruki zdjęć historycznych wyszliśmy w miasto fotografować dokładnie te same miejsca. Nie zawsze było to możliwe ze względów technicznych. Następnie zleciliśmy fotomontaż, a co gotowych grafik wyszukałem odpowiednich cytatów. Wymagało to trochę przewertowania literatury.
A jaka jest idea akcji? Ożywienie wspomnień z bitwy. Te miejsca są doskonale znane poznaniakom, ale dopiero fotomontaże poruszają wyobraźnię. Uświadamiają, że tu w tym miejscu zniszczono jakiś czołg lub działo, a w dodatku możemy przeczytać w cytatach, jak do tego doszło lub dojść mogło.

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj http://cityevent-poznan.pl/co-w-poznaniu/duchy-bitwy-o-poznan/
Piotr Oźmina

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*