Bitwa pod Grunwaldem na wyciągnięcie ręki

Wielokrotnie na łamach portalu wspominaliśmy o nowinkach technologicznych w służbie historii. Teraz do tego grona dołączają skarby spod Grunwaldu.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem sprawiło fanom historii nie lada prezent. Teraz każdy miłośnik przeszłości może nie wychodząc z domu obejrzeć skarby związane z bitwą która odbyła się 15 lipca 1410 r. Proces digitalizacji jest możliwy dzięki najnowszej technologii m.in. skanerom 3D, wydajnym komputerom i aparatowi z wysokiej klasy obiektywem. Odpowiedzialni są za to pracownicy Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. To pierwszy ośrodek na Warmii i Mazurach, który swoje zabytki zaprezentuję nam w trójwymairze. W internecie będzie można teraz obejrzeć broń, groty strzał, monety i wiele innych znalezisk dokonanych przez archeologów.

 

Efekty pracy elbląskich specjalistów można oglądać na stronie internetowej cyfrowewm.pl.

Wbrew pozorom może to zachęcić ludzi do częstszego odwiedzania Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Według pracowników – jeśli komuś spodoba się ekspozycja w internecie z całą pewnością będzie chciał odwiedzić ich placówkę i na żywo przekonać się jakie skarby skrywa.

 

Źródło: TVP Olsztyn

 

Fot.: Artur Orlonow, Chorągiew lwowska w bitwie pod Grunwaldem; Wikipedia.

 

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*