wrak statku z epoki brązu

Polscy naukowcy odkryli wrak statku z epoki brązu

Polscy naukowcy odkryli wrak statku z epoki brązu. Możliwe, że to najstarszy z dotychczas odnalezionych

Archeolodzy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyli w badaniach międzynarodowego zespołu. Odkryli wrak statku z epoki brązu. To jeden z najstarszych wraków statków na świecie. Odkrycie to przybliża nas do poznania odległych czasów wczesnej epoki brązu.

Największe wrażenie robi wiek tego znaleziska. Jeśli nie jest najstarszym, to jednym z najstarszych wraków. Potwierdza bardzo wczesną złożoną skalę handlu miedzią. Myślę, że dalsze analizy mogą dodatkowo zwiększyć wartość tego odkrycia

– podkreślił uczestnik badań dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK w Toruniu.

Co konkretnie odnaleźli badacze?

Naukowcy zlokalizowali około 30 sztab miedzi zlokalizowanych w bliskiej sobie odległości. Każda sztuka ma kształt byczej skóry i waży około 20 kg.

Choć estetycznie znalezisko nie wygląda jak wrak statku (nie odnaleziono żadnego szkieletu okrętu, ani kawałków  drewna), to zgodnie z metodologią archeologiczną uznaje się je za wrak.

Na takie domniemania pozwala również lokalizacja odkrycia. Odnalezione sztaby znajdują się u wyjścia z zatoki Antalya, z jednej strony kluczowego węzła handlowego w epoce, z drugiej miejsca newralgicznego, w którym wielokrotnie dochodziło do zatonięć statków.

Możliwym jest, że nowo odkryte sztaby są najstarszymi znaleziskami tego typu, przynajmniej jeśli chodzi o znalezisko podwodne. Ich kształt wskazuje na pochodzenie z okresu między XVI, a XVII w. p.n.e. Taka datacja znalezisk potwierdza przypuszczenia co do szerokiej skali dalekosiężnego handlu miedzią w epoce.

Naukowcy wykonali szczegółową dokumentację, przede wszystkim fotogrametryczną (odtworzyli kształty, rozmiary i wzajemne położenie obiektów na podstawie fotogramów). Ponadto wykonali oni modele 3D dna i zabytków, które się na nim znajdowały oraz wydobyli sztabki z morskiego dna. W badaniach z ramienia Centrum Archeologii Podwodnej UMK uczestniczyli dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK, dr Mateusz Popek oraz student Szymon Mosakowski.


Bibliografia:

  • Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu,  Nauka w Polsce [dostęp: 17.02.2024].
  • Marcin Behrendt, Prehistoria zatopiona w morzu, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika [dostęp: 17.02.2024].

Fot. Mateusz Popek/ Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu


Mateusz Kmita

Comments are closed.