Minister Kultury zadeklarował powstanie w ciągu najbliższych 2 lat Muzeum Historii Polski

To czy ruszą prace budowlane związane z budową MHP zależy od wyniku przetargu na jego budowę, zaplanowanego na przełom stycznia i lutego tego roku. Pozytywne rozstrzygnięcie tego przetargu umożliwi zdaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstanie Muzeum Historii Polski w przeciągu najblliższych 2 lat.

Polska Agencja Prasowa pytała ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, czy możliwe jest wybudowanie Muzeum Historii Polski jeszcze w tym roku. To niemożliwe. Jeszcze nikt przez dwa lata nie zaprojektował i zbudował muzeum za 650 milionów, robiłem wszystko żeby tak się stało, jednak sam przetarg trwał prawie cztery miesiące – odpowiedział minister.

Do przetargu według ministerstwa stanęło kilkanaście firm i zarzuciło MKiDN pytaniami na temat jego warunków. Procedura trwa już cztery miesiące i w dalszym ciągu nie ma pewności, czy zakończy się pozytywnym wynikiem. Minister podkreślił, że jeżeli przetarg zakończy się pozytywnie to w przeciągu dwóch lat powstanie muzeum.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez MKiDN. Do jego misji należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i zagranicą, gromadzenie zbiorów muzealnych związanych z polską historią oraz działalność edukacyjna. Pomimo braku własnej siedziby MHP zrealizowało już wiele wystaw.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*