22 lipca 1018 roku miała miejsce bitwa pod Wołyniem, zwana też bitwą nad Bugiem

Tego dnia 1018 roku miała miejsce bitwa pod Wołyniem, czy też bitwa nad Bugiem

Bitwa pod Wołyniem, czy bitwa nad Bugiem, to starcie w trakcie tzw. wyprawy kijowskiej. W 1018 roku Bolesław Chrobry wyruszył z wyprawą wojenną na Ruś, przeciwko Jarosławowi Mądremu. Celem wyprawy było zrzucenie z książęcego tronu Jarosława i osadzenie na nim, wygnanego z Rusi brata Jarosława, a zięcia Bolesława Chrobrego – Świętopełka.

Pod sztandarami Chrobrego poza polskimi wojskami, szły również przybyłe z Rzeszy i Węgier posiłki oraz oddziały ruskie wierne Świętopełkowi. Wrogie armie spotkały się nad Bugiem pod Wołyniem (dzisiaj ta miejscowość nosi nazwę Gródek i znajduje się w powiecie hrubieszowskim).

Przed rozpoczęciem bitwy oba wojska przystąpiły do budowy mostów. Jednak popędliwość Chrobrego nie pozwoliła mu czekać do zakończenia budowy. Na czele swoich sił rzucił się w nurt Bugu i przebyły rzekę wpław, zaskakując tym nieprzygotowane do walki oddziały Jarosława Mądrego. Rusini zostali rozbici już w pierwszym starciu. Spektakularne zwycięstwo otworzyło Bolesławowi drogę do zdobycia Kijowa i osadzenia na tronie Świętopełka.

Rysunek Jana Ksawerego Koźmińskiego „Bolesław Chrobry pod Kijowem”.

To tylko wpis z kalendarium. Przeczytaj jeszcze artykuł historyczny: Drużyna książęca. Uzbrojenie w okresie panowania pierwszych Piastów

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*