14 czerwca 1899 roku urodził się Jan Rzepa, najdłużej żyjący uczestnik powstania wielkopolskiego

Jan Rzepa – Porucznik Wojska Polskiego, był najdłużej żyjącym uczestnikiem powstania wielkopolskiego.

W 1917 roku został powołany do wojska. W armii niemieckiej walczył pod Verdun. W czasie wybuchu Powstania Wielkopolskiego był w domu na urlopie z wojska.
Jako powstaniec znalazł się w grupie, która zdobyła stację kolejową w Miałach koło Wronek. Później walczył w 2. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Od września 1919 roku walczył na froncie wschodnim, w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponownie zmobilizowany w 1939 roku przeszedł szlak bojowy Armii Poznań.
Po wojnie pracował w Poznaniu. W 1959 r. przeprowadził się do Wronek i podjął pracę w przedsiębiorstwie komunalnym, gdzie doczekał się emerytury. We wrześniu 1999 r. uczestniczył w odsłonięciu Pomnika Powstańców Wielkopolskich i Kompanii Obrony Narodowej we Wronkach.
Jan Rzepa dochował się czwórki dzieci, 18 wnuków, 36 prawnuków, 4 praprawnuków. Od kwietnia 2004 roku był ostatnim powstańcem wielkopolskim.
Zmarł 23 marcu 2005 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W rok po jego śmierci tablica z jego nazwiskiem została umieszczona na Pomniku Powstańców Wielkopolskich i Kompanii ON „Wronki” przy Rondzie Europa we Wronkach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*